Niektorým z demonštrantov, ktorých sa na proteste zišli stovky, sa podarilo dostať cez kovovú bránu, ktorá im stála v ceste. Bezpečnostné sily ich však zatlačili naspäť. Na Twitteri pritom účastníkov pokojnej demonštrácie vyzývali, aby z miesta odišli v záujme vlastnej bezpečnosti. Desiatky demonštrantov, ktoré tak urobiť odmietali, napokon rozohnala poriadková polícia.
"Chceme, aby boli demonštrácie pokojné a mohli tak pretrvať," uviedol jeden z demonštrantov. Novovytvorenú libanonskú vládu označil za "maškarádu" politickej elity, ktorú demonštranti vinia z toho, že krajinu doviedla na pokraj ekonomického kolapsu. "Dnes sme sem prišli, lebo nemáme nijakú dôveru k tejto vláde. Priviedli si (tam) svojich kamarátov, svojich konzultantov," dodal.
Nový premiér Hasan Dijáb a ministri jeho vlády sa v stredu zišli na svojom prvom zasadnutí v prezidentskom paláci v Bejrúte a rokovali aj za účasti hlavy štátu Michela Aúna. Dvadsaťčlenný nový libanonský kabinet má podporu silnej militantnej skupiny Hizballáh a jej spojencov. Zložený je z odborníkov, medzi ktorými je aj šesť žien.
Nová vláda má pred sebou náročné úlohy - vrátane toho, ako dostať Libanon z najhoršej hospodárskej a finančnej krízy od občianskej vojny v rokoch 1975-90. Táto kríza sa vyostrila po masových protestoch proti politickej elite, ktoré vypukli v polovici októbra 2019 a viedli k demisii predsedu vlády Saada Harírího. V krajine sa tiež výrazne zhoršila bezpečnostná situácia. Pri potýčkach demonštrantov s políciou utrpeli minulý víkend zranenia stovky ľudí.
"Chceme vládu zloženú z nezávislých ľudí, nie strán," povedal iný zo sobotných demonštrantov. "Nezávislí môžu zachrániť krajinu. S politikmi sa však rútime do priepasti," dodal.