Na mieste bývalého tábora, kde je Pamätník a Múzeum Auschwitz-Birkenau, sa podľa jeho webovej stránky na spomienkovom programe zúčastnia politici a predstavitelia 50 štátov, delegácie Rady Európy, Európskej únie a UNESCO.
Na spomienkovom programe sa zúčastní aj prezidentka Slovenskej republiky (SR) Zuzana Čaputová, potvrdila pre TASR Martina Goffová z Tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky. Popri politikoch sa na podujatiach v pondelok 27. januára v priestoroch bývalého koncentračného tábora očakáva účasť aj jeho 200 bývalých väzňov.
Pre SNM-Múzeum židovskej kultúry je 75. výročie oslobodenia nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz významnou udalosťou, ktorá by v spojitosti s históriou Slovenska, ako aj súčasného vývoja politickej situácie, mala v našej spoločnosti rezonovať viac. Auschwitz je totiž symbolom, ktorý predstavuje, kam až spoločnosť môže zájsť, ak sa zabudne na zdravý úsudok, hodnoty ako ľudskosť, solidarita či schopnosť držať sa týchto hodnôt napriek útlaku, uviedol pre TASR zástupca riaditeľa SNM-Múzea židovskej kultúry Michal Vaněk.
OSN pri príležitosti tohto výročia zvolila tému: "75 rokov po Auschwitzi - šírenie poznanie a zachovanie pamiatky o holokauste s cieľom dosiahnuť všeobecnú spravodlivosť". Prostredníctvom nej chce ilustrovať dôležitosť kontinuity spoločných aktivít v boji proti antisemitizmu a ďalším formám predsudkov s cieľom zaručiť rešpektovanie dôstojnosti a dodržiavanie ľudských práv pre všetky národy na svete. OSN to uviedla v súvislosti s Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu, ktorý pripadá práve na 27. januára.