Podľa našich informácií mali zdravotníci prísť po muža, ktorý prišiel do kontaktu s Číňanmi. Mal mať niektoré príznaky, ktoré ukazovali, že by mohlo ísť o nebezpečný koronavírus.
Nebezpečný koronavírus zabil v Číne už 56 ľudí a ďalšie minimálne dve tisícky ľudí so zákernou chorobou bojujú. Počas víkendu sa ochorenie dostalo aj do Európy. Troch nakazených hlási Francúzsko a podozrenie u 3 osôb preverovali i vo Viedni. Aj preto sa majú aj Slováci čoraz viac na pozore a pri akomkoľvek kontakte s ľuďmi z Ázie zbystria pozornosť.
Opatrní sú aj zdravotníci, ktorí boli v nedeľu predpoludním zavolaní na Holíčsku ulicu v Bratislave k mužovi s príznakmi, ktoré sprevádzajú aj nákazu koronavírusom. Muž bol prevezený do nemocnice na Kramároch. „Žiadny koronavírus sa v nemocnici nepotvrdil,“ uviedla hovorkyňa UNB Eva Kliská. Od záchranárov sme sa snažili získať aj odpoveď, či zasahovali v špeciálnych protiinfekčných oblekoch, odkázali nás však so svojimi otázkami na ministerstvo zdravotníctva.
Šíri sa panika
Rezort zdravotníctva nám potvrdil, že na Slovensku sa začína bezdôvodne šíriť panika. Situáciu upokojuje tým, že s Úradom verejného zdravotníctva všetky súvisiace okolnosti veľmi pedantne monitorujú. „Na Slovensku koronavírus k dnešnému dňu nebol potvrdený. Rezort však robí všetky preventívne opatrenia s cieľom maximálnej ochrany obyvateľstva,“ informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.
Ako sa zdá, situáciu nikto nechce brať na ľahkú váhu. Aj preto predseda vlády Peter Pellegrini, ktorý má po abdikácii ministerky zdravotníctva v súčasnosti pod palcom aj zdravotníctvo, na dnes zvolal krízový štáb.„Na stretnutí bude premiér informovať, aká je aktuálna situácia v Európe a ako je Slovensko pripravené reagovať a chrániť svojich občanov pred nákazou,“ uviedol tlačový odbor.
Riziko šírenia ochorenia v Európe je podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa mierne. Turistom, ktorí cestujú do postihnutej oblasti, odporúča zaočkovať sa proti chrípke najmenej dva týždne pred cestou. „Cestujúci by mali kontrolovať svoj zdravotný stav 14 dní od príchodu z postihnutej oblasti, horúčku, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť,“ dodal Mikas.
Šírenie
Nový koronavírus sa prvýkrát rozšíril na človeka zo zvieraťa v južnej Číne, mohlo ísť o hada. Medzi ľuďmi sa vírus prenáša v kvapkách - kašľom a kýchaním, dotýkaním sa alebo podávaním rúk. Do tela človeka vojde nosom a ústami, potom v dýchacom systéme nájde „hostiteľskú bunku“, napríklad v nose. Hostiteľská bunka potom praskne a vírus napadne okolité bunky.
Príznaky
- Koronavírus útočí na bunky v dýchacom systéme.
- Nádcha
- Kašeľ
- Bolesť hrdla
- Vysoká teplota