Preverí sa pripravenosť na letiskách či na dvoch hraničných prechodoch, ale aj nemocníc. Pellegrini to avizoval po pondelkovom zasadnutí krízového štábu na pôde rezortu zdravotníctva. Verejnosť vyzval na očkovanie proti chrípke a nešírenie paniky. Odporúča tiež zvážiť cestovanie do zahraničia.
"SR už bude schopná od budúceho týždňa sama vo svojom štátnom laboratóriu na Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vedieť potvrdiť výskyt tohto ochorenia, dovtedy však máme zazmluvnené medzinárodné laboratóriá v iných krajinách, kde okamžite pri podozrení zasielame vzorky a odkiaľ nám potom prichádzajú relevantné a oficiálne výsledky," komentoval premiér.
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na Pellegriniho pokyn v pondelok uvoľnilo aj 400 000 eur na zakúpenie špeciálneho prístroja pre ÚVZ SR, ktorý by mal pomôcť k zvýšeniu kvality štátneho laboratória.
Pellegrini v pondelok požiada aj rezort dopravy, aby na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika, vykonalo cvičenie a "aktivovanie systému aktivít", ktoré sú potrebné v prípade zachytenia pacienta priamo pri príchode na Slovensko. Kontrola sa vykoná aj na dvoch hraničných prechodoch na Schengenskej hranici - vo Vyšnom Nemeckom a v Čiernej nad Tisou.
Zároveň MZ SR vydá pokyn na rovnaké aktivovanie a cvičenie pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vo všetkých slovenských regiónoch, aby postupovali spoločne so špeciálnymi záchrannými zložkami. Podľa predsedu vlády ľudia pracujúci v zdravotníckych zariadeniach dostávajú metodické pokyny k tomu, ako sa zachovať v prípade výskytu vírusu.
Nevylúčil ani zavedenie monitoringu, resp. náhodné kontroly ľudí, ktorí prichádzajú na územie SR cez bratislavské letisko. Vylúčil, že by sa na Slovensku vyskytol koronavírus, tvrdenie však ešte musia potvrdiť výsledky testov z laboratória.
Premiér tiež uviedol, že v Číne by sa malo podľa rezortu diplomacie nachádzať 40 občanov SR. Potvrdil tiež, že definitívne výsledky troch prípadov na podozrenie z koronavírusu sa majú potvrdiť počas tohto týždňa. Nepredpokladá však, že sa vírus potvrdí. "Situáciu máme plne pod kontrolou," vyhlásil v pondelok. Riziko však predstavujú podľa jeho slov medzinárodné letiská vo Viedni a v Budapešti.
"Čo sa týka epidemiologickej situácie, určite viete z médií, že jednotlivé čísla o potvrdených prípadoch a o úmrtiach sa zvyšujú. Počítame s tým, že najbližšie dni a týždne sa tieto čísla budú meniť," komentoval hlavný hygienik SR Ján Mikas, pričom zdôraznil, že veľmi dôležitý je poznatok, že ochorenie sa prenáša z človeka na človeka.
Prízvukoval, že situáciu okolo koronavírusu nepodceňujú a snažia sa byť čo najlepšie pripravení na prípady, keď by sa choroba mohla dostať aj na Slovensko. "Vydal som usmernenie na postup pri odbere materiálu. ÚVZ pracuje na zavedení špecifickej diagnostiky pre tento vírus. Spolupracujeme aj so zahraničnými laboratóriami, ktoré nám pomáhajú diagnostikovať tento vírus, kým túto metodiku nezavedieme," povedal, pričom poznamenal, že bude zriadená telefonická linka a e-mailová adresa, na ktorú sa môžu ľudia obrátiť.
ÚVZ SR epidemiologickú situáciu sleduje aj naďalej. Mikas tiež pripomenul, že úrad je roky zapojený do varovných systémov.