Bejaranová získala pre svoj návrh v nemeckom parlamente značnú podporu poslancov. "Ôsmy máj bol dňom oslobodenia, ktorý umožnil, aby vôbec mohlo vzniknúť demokratické Nemecko," povedala pre mediálnu skupinu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) šéfka poslaneckého klubu Zelených Katrin Göring-Eckardtová. V podobnom duchu sa vyjadrili aj zástupcovia strán Ľavica (Die Linke), Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a Slobodnej demokratickej strany (FDP).
#WeRemember
Ester #Bejarano im Gesprächhttps://t.co/qj0FkgSdCL— Letnapark (@Letnapark) January 27, 2020
"Je našou povinnosťou voči zavraždeným a preživším, aby sme sa postarali o to, že antisemitizmus sa v našej krajine už nikdy viac nebude trpieť a akceptovať," povedal Cansel Kiziltepeová z SPD.
"Ôsmy máj ako sviatok nás vyzýva, aby sme zločiny Nemecka nerelativizovali," povedala Katrin Göringová-Eckardtová zo strany Zelených. Dodala, že tento deň by sa tak zároveň pre Nemcov stal trvalou pripomienkou minulosti.
Podpredseda poslaneckého klubu FDP Michael Theurer vyhlásil, že 8. máj je "zásadným dňom v európskych dejinách" a mal by sa sláviť ako sviatok v celej Európe. Ôsmy máj slávi ako Deň víťazstva nad fašizmom aj Slovenská republika.
Hlavné mesto Nemecka Berlín, ktoré je zároveň jednou zo spolkových krajín, vyhlásilo tento rok 8. máj za jednorazový štátny sviatok pri príležitosti 75. výročia kapitulácie Wehrmachtu.