Strach majú o všetky zvieratá vrátane vzácnych druhov. Uzavreli tak brány pred návštevníkmi a vykonávajú všetky potrebné opatrenia. Desivej diagnóze sa ostatné slovenské zoo chcú vyhnúť. Čo pre to robia a ako sa to dotkne ľudí?
Rúška aj dezinfekčné rohože
Po tom, čo šéf štátnej veterinárnej a regionálnej správy Jozef Bíreš v sobotu potvrdil vtáčiu chrípku u troch zvierat v Národnej zoo Bojnice, nabrala situácia ďalší smutný spád. „Uhynulo už 11 kusov, utratených bolo 41 kusov, z uhynutých sme poslali štyri kusy na vyšetrenie,“ prezradil vedúci oddelenia zdravia zvierat Igor Podoba zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy v Prievidzi. Návštevníci majú strach o svoje obľúbené zvieratká, medzi ktorými sú aj vzácne druhy ako 56-ročná orlica Inga.
Zoo nelenila a začala s rôznymi preventívnymi opatreniami. Vodné plochy zabezpečili sieťami a používajú dezinfekčné rohože pri vstupoch a výstupoch z každého oddeleného chovného priestoru spolu s ochrannými pomôckami. Pristúpilo sa napríklad aj k ustajneniu žeriavov čiernobielych. Pre vírus si však ľudia musia na ich návštevu aj tak počkať - miesto, ktoré je inak otvorené 365 dní v roku, aktuálne zíva prázdnotou.Košice
Sprísnený hygienický režim
Hovorkyňa Zoo Košice Eva Malešová informovala, že v posledných dňoch v súvislosti s výskytom vtáčej chrípky na Slovensku venujú pozornosť zvýšenej dezinfekcii chovných zariadení s vtákmi. „
Bratislava
Prevencia aj pre chovateľov
V zoo v hlavnom meste doposiaľ nezaznamenali žiadny prípad výskytu vtáčej chrípky, a tak sa riadia pokynmi regionálnej veterinárnej a potravinovej správy, na základe ktorých od pondelka vykonávajú preventívne opatrenia. „Ako prvé pripravujeme odchyt vtákov (napríklad vodného vtáctva) a ich premiestnenie do uzavretých chovných zariadení, resp. ich umiestnenie do karantény a odčlenenie od voľne žijúceho vtáctva,“ vysvetlila Alexandra Podgórska z bratislavskej zoo s tým, že preventívne opatrenia sa týkajú aj chovateľov, ktorí musia podozrivé prípady alebo úhyn bezodkladne hlásiť.
„Chovatelia musia zamedziť prístup voľne žijúceho vtáctva ku krmivu a k napájadlám vtákov v Zoo Bratislava. K vtákom môžu mať prístup len tí chovatelia, ktorí sa o ne starajú, pričom musia používať vo zvýšenej miere ochranné pracovné pomôcky a vstup do chovných zariadení je len cez dezinfekčné rohože. Pre návštevníkov je časť vybraných druhov vtákov neprístupná, nakoľko sa nachádzajú v zázemí,“ dodala.