Hotel či apartmány?
Legendárna piváreň, známa ako Mamut, je historickou súčasťou Starého Mesta a roky bola obľúbeným podnikom. Práve tu sa začala písať aj história skupiny Slobodná Európa. Jej členovia tu často sedeli pri pive a v roku 1991 vydali skladbu Stará Sladovňa. Mnoho Bratislavčanov si doteraz pamätá populárne hudobné štvrtkové noci. „Je mi ľúto, že to chcú zbúrať. Chodil som sem ešte v začiatkoch a bolo to tu super a hlavne výborná atmosféra,“ netajil svoje sklamanie Karol (54).
Marček vraví, že piváreň stratila svoje postavenie po revolúcii, keď všade po Bratislave vznikli nové podniky. „Snažili sme sa tam rozbehnúť rôzne aktivity, ale neúspešne. Keď je budova neobsadená, tak chátra,“ objasnil svoje rozhodnutie o zbúraní Marček. Dodal, že jedným z jeho zámerov je postaviť na mieste Mamuta butikový hotel.
S otázkami ohľadom budúcnosti legendárnej budovy sme sa obrátili aj na mestskú časť, kde sa objekt nachádza. „V predmetnej stavbe bola v roku 2016 vydaná zmena územného rozhodnutia spojená so stavebným povolením,“ informoval hovorca Starého Mesta Matej Števove. Stavebný úrad v procese vydávania stavebného povolenia podľa jeho slov preverí záväzné stanoviská dotknutých orgánov. „Pokiaľ je žiadosť o vydanie povolenia v súlade so záväznými stanoviskami, stavebným zákonom a príslušnou legislatívou, tak stavebný úrad potrebné rozhodnutie vydá,“ uzavrel Števove.
1872 - budovu postavili ako sladovňu pre najväčší pivovar v Bratislave Stein
1948 - po zoštátnení pivovaru v r. 1948 výroba piva začala upadať a sladovňa chátrať
1976 - 1980 - prešla kompletnou rekonštrukciou a prestavbou na reštauráciu
8. máj 1980 - otvorená prevádzka najväčšej pivárne v Československu
od 1990 - v budove boli potraviny, herňa, stávkové kancelárie a Mamut pub
1991 - vlastníkom budovy Starej Sladovne je Ľubomír Marček