Medzi zatknutými sú dvaja cudzinci a 20 univerzitných profesorov. Stredoázijský Tadžikistan, ktorý je svetskou krajinou, ale v ktorom väčšinu obyvateľov tvoria sunniti, urobil z boja proti náboženskému fundamentalizmu svoju prioritu. Islamská strana obrody, ktorá dlhé roky predstavovala jedinú opozičnú stranu v krajine, bola zakázaná ako teroristická organizácia. Ozbrojencov zo skupiny Islamský štát tadžické vedenie viní z radu krvavých útokov na zahraničných turistov, strážnikov vo väzniciach či pohraničníkov.
Občianska vojna v rokoch 1992 až 1997 medzi prokomunistickou vládou a islamskými rebelmi pripravila o život desiatky tisíc ľudí. Autoritársky prezident Imomali Rachmon, ktorý stojí na čele štátu od roku 1992, po vojne prijal radikálne opatrenia s cieľom potlačiť vplyv extrémistov. Patrí medzi ne napríklad holenie fúzov alebo kampaň proti noseniu hidžábu - šatky, ktorou si žena zahaľuje vlasy, krk a poprsie.
Moslimské bratstvo bolo založené pred viac ako 90 rokmi v Egypte. Vo svojej domovskej krajine prežilo opakované pokusy vlád o svoju likvidáciu. Na Blízkom východe a v ďalších krajinách vytvorilo sieť spriatelených skupín, ktoré sú viac či menej previazané s materskou organizáciou v Egypte. Zakladateľ hnutia Hasan Banna vyzýval k náboženskej obrode a vytvoreniu chalífátu podľa práva šaría.
Protivníci bratstva, medzi ktorých sa radí niekoľko autokratických arabských štátov, považujú toto hnutie za nebezpečnú teroristickú organizáciu, ktorá musí byť rozdrvená. Hnutie samotné uvádza, že sa už pred desiatkami rokov vzdalo násilia a že chce svoju víziu života podľa zásad islamu presadzovať mierovou cestou.