Ide o skupinu, ktorá pre kontakty s Mariánom Kočnerom na polícii už vypovedala. Napriek tomu, že domové prehliadky trvali niekoľko hodín, nikoho z nich neobvinili. Čo im muži zákona zhabali?
Do policajnej razie s názvom Hmla začlenila polícia nielen sudcov, ale aj nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. Hľadať u neho mali telefón, ktorý neodovzdal polícii a ktorý by ho mohol usvedčovať z komunikácie s Mariánom Kočnerom. „Polícia mu počas stredajšej domovej prehliadky zaistila mobilný telefón a iné veci, obvinený však nie je,“ povedal pre TASR jeho právny zástupca Adrián Kucek s tým, že stále figuruje len v pozícii svedka. Po niekoľko hodín trvajúcej domovej prehliadke začali muži v kuklách vynášať krabice, v ktorých mali naloženú počítačovú techniku.
V čase zásahu Kočnerov kamarát doma zrejme nebol a policajtom bol nápomocný len ďalší Bödörov obhajca Eugen Cimmermann. Ten sa objavil aj pri prepúšťaní dnes už exzástupcu riaditeľa Národnej finančnej jednotky Milana Mihálika, ktorého vypočúvali v súvislosti s lustráciou novinárov. Na otázky Nového Času, kde sa nachádza jeho klient, odpovedal veľmi stručne. „ Nebudem sa vyjadrovať.“
Podľa susedov Norberta Bödöra dlhšie nevideli, a tak nie je vylúčené, že si v týchto dňoch užíva svoj apartmán v Dubaji. Snažili sme sa dostať aj do firmy Bonul, ktorej šéfuje jeho otec Miroslav. Na vrátnici nás však odkázali len na mailovú komunikáciu. Práve v súvislosti s touto firmou podala Nadácia Zastavme korupciu podnet na Národný bezpečnostný úrad. Spoločnosť, ktorá stráži množstvo budov strategického významu má totiž bezpečnostnú previerku najvyššieho stupňa.
„Podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností by nemal mať previerku ten, kto je v kontakte so závadovými osobami, alebo je sám z niečoho podozrivý,“ píšu na sociálnej sieti s tým, že Norbert Bödör mal styky s Mariánom Kočnerom a dnes sa ukazuje, že závadovou osobou môže byť aj on sám. Bödör však na Špecializovanom trestnom súde všetky informácie z aplikácie Threema, ktoré by ho mohli spájať s protiprávnou činnosťou, poprel. Kočnerova pravá ruka Peter Tóth však svedčil, že Bödör spolufinancoval sledovanie novinárov a mal pre neho ovplyvňovať napríklad špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Zásah v byte u Kočnerovej "opičky"
V stredu ráno sa mala uskutočniť aj domová prehliadka u bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej. Tá opustila svoje teplé miestečko po tom, ako vysvitlo, že si s Mariánom Kočnerom, ktorý dnes čelí obžalobe v kauze zmenky aj v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, vymenila až 5-tisíc správ. Ten ju v komunikácii s ďalšou obžalovanou Alenou Zsuzsovou volal ako svoju opičku, ktorá mu bola vždy poruke. Podľa medializovaných správ mala v jeho prospech ovplyvňovať rozhodnutia v kauze zmenky a tlačiť na sudkyňu Zuzanu Maruniakovú. Kočnerovi mala sľúbiť, že rozsudok pre neho vybaví.
„Sľúbila to. Viackrát. Ja som z nej urobila to, čo je, a prišiel čas splatiť dlh!!!!!“ odpovedala mu na jeho žiadosť. Už minulý rok zaistili v tejto súvislosti Jankovskej mobil. To, či išlo o nový alebo starý telefón, novinárom nechcela povedať. Akýkoľvek kontakt s mafiánskym podnikateľom však poprela.
Razia v luxusnom byte na Hradnom vrchu, ktorý vlastnia synovia bývalej štátnej tajomníčky a kde má ona doživotné právo užívania, skončila včera okolo pol deviatej ráno. Čo presne si muži zákona odniesli, jasné nie je. „Ide o domové prehliadky a prehliadky iných priestorov na rôznych miestach západného Slovenska. Viac informácií nie je možné poskytnúť,“ informoval Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru.
Poistka pri zmenkách
S Monikou Jankovskou je Denisa Cviková kamarátka ešte z čias vysokej školy. Aj preto svojej exspolužiačke neváhala pomôcť a na jej podnet dohliadala na sudkyňu Zuzanu Maruniakovú. Tá rozhodla o prvej 8-miliónovej zmenke pre Kočnera. Cviková jej mala asistovať pri písaní rozsudku a inkognito sa zúčastnila aj priamo na pojednávaní, kde sedela medzi verejnosťou. Disciplinárnej komisii povedala, že tam bola iba preto, aby psychicky podporila Maruniakovú. „Daj jej nejaké €, fakt. Za pomoc,“ napísala o nej Jankovská v Threeme Kočnerovi, keď sa pýtal, ako sa jej má zavďačiť.
Sesterská výpomoc
Sestra Moniky Jankovskej a sudkyňa Krajského súdu v Bratislave Andrea Haitová mala rozhodovať o zmenkách za podozrivých okolností. Jedenkrát jej spis pridelila elektronická podateľňa, dtuhýkrát zaskakovala za kolegu. V komunikácii ju Kočner s Jankovskou často spomínali s tým, že mala ovplyvňovať svojich kolegov.
Súdnej rade musela Haitová vysvetľovať, prečo aj jej kriminalisti zadržali telefón. Výsledky kontroly preukázali, že klamala o tom, že z mobilu nič nevymazávala. Podľa policajtov z neho odstránila viacero kontaktov aj konverzácií v aplikácii Threema. V minulosti mala krátky vzťah s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom, s ktorým bola aj na dovolenke v Dubaji.
Prvé informácie po razii u sudcu bratislavského súdu Vladimíra Sklenku hovorili o tom, že mal byť obvinený. To včera polícia však nepotvrdila. Známy strážca zákona si s Kočnerom vymenil tisícky správ.
Mafiánsky podnikateľ ho úkoloval zisťovaním informácií zo spisov a on mu ich s radosťou poskytoval. „Viem, že ty urobíš to, čo nikto,“ písal mu Kočner. Sklenka na to neváhal využiť ďalších sudcov a občas sa Kočnerovi posťažoval, že z toho dôvodu nestíha písať vlastné rozsudky. Minulý rok v lete mu polícia zaistila mobil a Súdna rada ho navrhovala odvolať z funkcie. Rozhodnúť nestihla, lebo Sklenka sa v decembri sám vzdal sudcovského talára.