Ako agentúru SITA informovala Jana Schvarcová zo Správy CHKO Dunajské luhy a Ponitrie, ide o prvý úspešný pokus o odchyt tohto invázneho druhu husi. Ochranári sa pokúšali o odchyt húsky štíhlej už niekoľkokrát. Až doposiaľ však boli všetky pokusy neúspešné a na nadvládu húsky doplácali pôvodní obyvatelia Kuchajdy či Štrkovca. Húska štíhla je inváznym, nepôvodným druhom husi, ktorý môže predstavovať ohrozenie pre pôvodné druhy vodného vtáctva na Slovensku. Má tendenciu správať sa teritoriálne a agresívne vyháňať ostatné vtáky z územia, v ktorom sa vyskytuje. Svojej charakteristike nezostala nič dlžná a v letných mesiacoch dosiahla, že sa kačice museli utiahnuť z vody až na miesta pravidelne frekventované ľuďmi.
Metódy odchytu
Počas predošlých pokusov použili ochranári viacero metód, aby húsky štíhle odchytili. Skúšali sedatíva či podanie alkoholu. Spomalenie reflexov alkoholom však nezabralo a omámenie sedatívami prekazila pani, ktorá začala ochranárom v odchyte brániť. Húsky štíhle sú pritom veľmi agilné a dokážu rýchlo behať a výborne lietať, čo výrazne sťažuje ich odchyt. Pri poslednom pokuse zabrala metóda podania anestetík. Ochranári použili špeciálne anestetiká, ktoré mali začať účinkovať do 15 minút. Samicu však napokon utlmili po dva a pol hodine.
Po úspešnom pokuse použijú rovnakú metódu aj na odchyt samca na Kuchajde a mláďat na Štrkoveckom jazere. Odchyt samca by mal prebehnúť počas najbližšieho víkendu, odchyt mláďat budúci týždeň. „Samica, ktorej odchyt bol úspešný je dočasne umiestnená na stanici Správy CHKO Záhorie v Malackách. V prípade úspešného odchytu sem budú umiestnené aj ostatné jedince. Keď v ZOO Bojnice ukončia karanténu v súvislosti s vírusom vtáčej chrípky, húsky štíhle budú nastálo premiestnené tam,“ povedala Jana Schvarcová.