Cieľom opatrenia je urýchliť snahy o zabránenie šírenia nákazy po tom, ako v Ríme potvrdili dva prípady ochorenia. Informovali o tom agentúry AFP a APA. Núdzový stav, ktorý dáva štátnym orgánom osobitné právomoci a skracuje úradné postupy, potrvá šesť mesiacov. Vláda bude môcť v tom to období prevziať kompetencie miestnych úradov pri situáciách ohrozenia verejného zdravia. Na preventívne opatrenia súčasne vyčlenila päť miliónov eur.
Vláda v Ríme ešte vo štvrtok večer oznámila, že pozastavuje všetky lety medzi Talianskom a Čínou po pozitívnych testoch na nový koronavírus u dvoch čínskych turistov v talianskej metropole. Premiér Giuseppe Conte povedal, že Taliansko je prvou krajinou Európskej únie, ktorá podnikla takéto preventívne opatrenie. Dodal však, že situácia je "absolútne pod kontrolou".
Turistov, ktorí sú podľa mediálnych správ manželia, umiestnili do izolácie v rímskej nemocnici Spallanzani, špecializovanej na infekčné choroby. Izbu v hoteli Palatino v centre mesta, kde boli ubytovaní, uzavreli a ďalších čínskych turistov z rovnakej skupiny dovolenkárov testujú na vírus. Pár pricestoval 23. januára do Milána z čínskeho mesta Wu-chan, epicentra šírenia nákazy vírusom 2019-nCoV. Pred Rímom navštívili aj Parmu, informovala agentúra Ansa.
Podozrenie na infekciu aktuálne preverujú tiež v Benátsku, a to u neplnoletej osoby z oblasti mesta Treviso, ktorá sa nedávno vrátila z cesty do Číny. Taliansko cez víkend prepraví z Wu-chanu späť do vlasti takmer 70 svojich občanov, ktorých následne umiestnia na 14 dní do "ľahkej karantény" na vojenskej základni Cecchignola pri Ríme.
Japonsko a USA odporúčajú necestovať do Číny
Japonsko sa v piatok pridalo k rastúcemu počtu krajín, ktoré svojim občanom odporučili necestovať do Číny vzhľadom na šírenie nového koronavírusu. Informovali o tom agentúry AP a DPA. Ministerstvo zahraničných vecí v Tokiu uviedlo, že okrem doteraz platného varovania pred cestami do provincie Chu-pej, kde leží epicentrum nákazy - mesto Wu-chan -, by japonskí občania nemali vôbec cestovať do Číny, ak to nie je nevyhnutné.
Rezort v aktualizovanom upozornení pre cestujúcich poukázal na obavy z ďalšieho šírenia nákazy, ako aj na to, že Spojené štáty a iné krajiny vrátane európskych už podnikli podobné opatrenia. V Japonsku sa objavilo 14 potvrdených prípadov infekcie vrátane dvoch, pri ktorých došlo k prenosu nákazy z človeka na človeka.
Čína v piatok v najnovšej bilancii oznámila, že v krajine sa dosiaľ vyskytlo 9692 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom 2019-nCoV, pričom počet úmrtí sa výrazne zvýšil na 213. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyhlásila v súvislosti s týmto vírusom stav globálnej zdravotnej núdze.
Americké ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok večer vyzvalo občanov Spojených štátov, aby "necestovali" do Číny. Úroveň výstrahy pre cestujúcich do tejto krajiny zvýšilo na najvyšší štvrtý stupeň s tým, že americkí občania v Číne by tiež mali zvážiť odchod z krajiny "komerčnými prostriedkami".