Absolvoval to prvýkrát v živote! Hoci sa niečomu takému ťažko verí, profesionálny kondičný tréner Maroš Molnár (46) prišiel vôbec prvýkrát vo svojom živote darovať tú najvzácnejšiu tekutinu. Takmer v polovici januára zavítal do Nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom a svoje rozhodnutie zdokumentoval na povzbudenie pre všetkých fanúšikov. „Bol som prvýkrát darovať krv a mám z toho veľmi dobrý pocit. Mal som síce spočiatku malú dušičku, ale personál bol vynikajúci, navodili podľa mňa výbornú atmosféru, takže aj ten samotný odber prebiehal potom omnoho lepšie a ja som sa cítil príjemne,“ uviedol Molnár tesne po odbere.
„Vaša krv je v nemocnici veľmi potrebná. Nikdy neviete, kedy môžete zachrániť život možno aj tej svojej najbližšej osobe. Takže sa nebojte a choďte darovať krv. Držím vám päste!“ odkázal s úsmevom po celej procedúre budúcim darcom. A personálu sľúbil, že odteraz bude krv darovať aspoň raz ročne!
Proces darovania krvi
Primárka hematologicko-transfúziologického oddelenia žiarskej nemocnice MUDr. Eva Sucháčová vysvetľuje, že na to, aký dôležitý je akt darovania krvi, je celý proces v podstate veľmi jednoduchý a pre darcu bezpečný. Darca sa najprv zaregistruje, vyplní dotazník a je mu odobratá vzorka krvi na predodberové vyšetrenie. Následne je vyšetrený lekárom, ktorý zároveň dotazník a predodberové vyšetrenie zhodnotí. Ak je všetko v poriadku, posiela darcu na samotný odber krvi.
„Samotný odber krvi trvá krátko, spravidla päť až šesť minút, maximálne desať minút. Darca počas neho daruje asi 450 mililitrov krvi. Darcom krvi môže byť každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, prípadne 65 rokov u viacnásobného darcu krvi. Prípustná dolná hranica hmotnosti darcu je 50 kilogramov. O podrobnejších náležitostiach rozhodne lekár pri vyšetrení pred samotným odberom,“ priblížila primárka.