Predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) zase v brexite vidí napríklad možnosť Slovenska zabojovať o britských investorov. Oceňuje tiež, že sa EÚ a Británia rozišli v dobrom.
Podľa predsedníčky Zahraničného výboru NR SR Kataríny Cséfalvayovej (nezaradená) je potrebné sa v EÚ zomknúť a zorganizovať, aby strata Spojeného kráľovstva oslabila Európu čo najmenej.
Podpredseda parlamentného zahraničného výboru Jaroslav Paška (SNS) dúfa v dobré a vyvážené dohody, ktoré zbytočne neskomplikujú súžitie občanov Spojeného kráľovstva s občanmi členských štátov EÚ. Podľa Pašku sa dá skonštatovať, že EÚ stratila na význame či prestíži a od 1. februára bude slabšia.
Cséfalvayová aj podpredseda európskeho výboru Martin Klus (SaS) sa zhodujú, že teraz nastáva zložitejšie obdobie brexitu, v ktorom sa budú dohadovať podmienky našich budúcich vzťahov. "Potrebujeme vyrokovanie čo najlepších podmienok pre našich takmer stotisíc občanov, ktorí v Spojenom kráľovstve žijú a pracujú," skonštatovala pre TASR Cséfalvayová. Pokiaľ nedôjde k dohode, môže to mať podľa Klusa kritické následky pre našich občanov aj pre slovenské hospodárstvo, a to hlavne automobilový priemysel.
Pre EÚ môže brexit podľa Blahu znamenať oslabenie anglosaského vplyvu, napríklad v oblasti sociálnej politiky, kde Británia podľa neho blokovala sociálnejšie projekty. Z hľadiska zahraničnej politiky a bezpečnosti vidí výhody brexitu. "Veľká Británia bola vždy tak trochu predĺženou rukou USA v mnohých bezpečnostných otázkach," povedal pre TASR Blaha. EÚ by preto podľa neho mohla byť trochu zmierlivejšia voči Rusku a kritickejšia voči americkým "agresiám".
SR dnes nemá veľa možností individuálne formovať nadchádzajúce vzťahy k Spojenému kráľovstvu, myslí si Paška. "Svojich kompetencií priamo a samostatne komunikovať pri tvorbe základných dohôd sa v zmysle požiadavky ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) zriekla a odovzdala ich do rúk vyjednávacieho tímu EÚ," skonštatoval pre TASR.
Odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ) je stratou nielen pre Veľkú Britániu, ale aj pre Úniu. V reakcii na piatkový brexit to uviedol Tomáš Valášek z mimoparlamentnej strany Za ľudí.
"Z pohľadu Slovenska bude dôležité nastaviť budúce vzťahy tak, aby sa možnosti slovenských firiem podnikať v Británii nielen uchovali, ale aj rozšírili. To isté platí pre vývoz tovaru zo Slovenska do Británie," poznamenal Valášek s tým, že rokovaniam treba venovať maximálnu pozornosť. Pre slovenskú ekonomiku s vysokým podielom exportu v hospodárskom raste bude preto dôležitá dobrá obchodná zmluva.
Brexit znamená pre slovenských občanov do budúcna napríklad pracovné či študijné obmedzenia, podotkol Blaha. Pozitíva vidí v spolupráci v obchodnej a ekonomickej báze. "Vieme do budúcnosti vyťažiť z toho, že Veľká Británia odchádza, môžeme rozvinúť ešte lepšie obchodné a ekonomické vzťahy," uzavrel.