Na prevoz čakajú ďalší dvaja Slováci
Podľa premiéra Petra Pellegriniho čakajú v Číne na prevoz do Európy ešte ďalší dvaja naši občania, u ktorých by mohol byť potvrdený koronavírus. „Títo dvaja Slováci už čakajú na let do Európy, ktorý by mali absolvovať s ďalšími Európanmi,“ uviedol Pellegrini v piatok. Po ich prevoze na jedno z európskych letísk budú špeciálnymi sanitkami transportovaní na Slovensko, vystúpiť by mali vo Frankfurte alebo Varšave. Podľa identifikovania alebo vyvrátenia príznakov koronavírusu by mali absolvovať karanténu vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Momentálne ale nemajú žiadne príznaky.
WHO: Ide o stav globálnej núdze
Situácia je vážna! Po tom, ako sa počet mŕtvych na koronavírus zvýšil na 213 s celkovým počtom takmer 9 800 nakazených, z toho je približne 1 500 kritických, prišla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) s vyhlásením stavu globálnej zdravotnej núdze.
„Našou najväčšou obavou je to, že sa vírus môže rozšíriť do krajín so slabšími zdravotnými systémami, ktoré nie sú pripravené ho zvládnuť,“ vyjadril sa generálny riaditeľ Tedros Adhanom, riaditeľ organizácie. Na zasadnutí krízového výboru prijal pre Čínu konkrétne odporúčania. Okrem iného má vykonávať výstupný skríning na medzinárodných letiskách a v prístavoch.
Už aj Veľká Británia evakuovala svojich občanov. Stodesať ľudí, z toho 83 Britov, prišlo z mesta Wu-chan letecky. U dvoch pasažierov tohto letu sa potvrdila nákaza nebezpečným vírusom a sú v karanténe v meste Newcastle. Taliansko zasa vyhlásilo krízový stav po tom, čo sa potvrdilo podozrenie na nákazu na výletnej lodi. Nemecko hlási už piaty prípad nákazy, v Japonsku počet nakazených stúpol na 17 a v Thajsku na 19 osôb. Krajiny naďalej plánujú evakuovať svojich občanov.
V prípade Indie ide až o 400 osôb a Nemecko a Španielsko pošlú vojenské lietadlá, aby dostali svojich krajanov domov. Okrem vírusu sa však šíri aj rasizmus a xenofóbia. Mnoho ľudí ázijského pôvodu tvrdí, že sa s nimi zaobchádza ako s „chodiacimi patogénmi”. Rasové predsudky sa dokonca vyskytli aj pri samotnej evakuácii. Britský občan Jeff Siddle že on a jeho 9ročná dcéra môžu letieť domov, ako britskí občania, ale jeho manželka – Číňanka - už nie, napriek tomu, že má trvalý pobyt v Spojenom kráľovstve.
Za pôvodcov vírusu sa zatiaľ považujú netopiere. Nie ten druh, ktorý nás dokáže uhryznúť, tentoraz ide o nákazu spôsobenú ich konzumáciou. Netopiere boli ulovené a prinesené na mäsový trh vo Wu-chane. Dve štúdie dokazujú, že analýza genómu vírusu, ktorý napáda ľudí, je na 96 % identický s koronavírusom, ktorý napáda netopiere.