Obama svojho času z tohto rozhodnutia udelil jedinú výnimku - územie Kórejského polostrova, kde míny podľa amerických vojenských stratégov naozaj majú svoje miesto. Trump je však presvedčený, že míny je potrebné používať aj inde.
"Naše jednotky musia byť schopné brániť sa pred akýmikoľvek a pred všetkými hrozbami," vyhlásil v piatok Trump v Bielom dome. Predchádzajúce rozhodnutie Obamovej administratívy o zákaze používania mín podľa Trumpa vystavovalo americké jednotky "výraznej nevýhode počas konfliktu tvárou v tvár našim nepriateľom".
Opätovné povolenie používania nášľapných mín na bojisku v piatok obhajoval aj americký minister obrany Mark Esper. "Míny sú jedným z mnohých dôležitých prostriedkov, ktoré musia mať naši velitelia k dispozícii, aby vedeli tvarovať situáciu na bojisku a ochraňovať naše jednotky," vyhlásil americký minister obrany.
Míny pritom na celom svete oveľa častejšie zabíjajú nevinných civilistov ako vojakov. Na miestach bojov ich armády nechávajú aj dlhé desaťročia po skončení konfliktu a z týchto území sa tak stávajú zakázané zóny, do ktorých sa nikto informovaný neodváži vstúpiť. Pri výbuchoch nášľapných mín zahynie alebo je vážne zmrzačených každoročne v priemere 5-tisíc ľudí.