Spev, skandovanie, bubnovanie a tiež alkohol a záplava britských vlajok. Stúpenci sa zhromaždili najmä na námestí pri areáli britského parlamentu v Londýne. Hlavný program organizovala iniciatíva euroskeptika Nigela Faragea.
Niektorí účastníci spievali či skandovali vulgárne heslá, iní len ticho postávali v rohoch Parliament Square. Jednu z väčších vlajok niesla skupinka starších žien, ktoré na oslavu brexitu prišli zo severoanglického Yorkshiru. „Sloboda“, vykríkla jedna z nich na otázku, čo si od vystúpenia z EÚ sľubuje. „Prečo by sme mali do EÚ posielať toľko peňazí?“ pýtala sa ďalšia. Podľa premiéra Borisa Johnsona odchod Britov nie je koncom, ale začiatkom a okamžikom národného obrodenia a zmeny.
Nie všetci mali z brexitu radosť. „Pociťujem smútok. Cítim sa viac Európankou ako Britkou, keďže veľkú časť svojho pracovného života som strávila na severe Európy. A brexitom o toto právo prichádzam,“ povedala 33-ročná Annie z Londýna. Viacerí podľa nej dúfajú, že Británia sa bude môcť v budúcnosti opätovne stať členom Únie.
Podľa správ z Británie sa miestni obyvatelia v sobotu ráno prebudili do nového rána. Po noci plnej osláv aj smútku sa krajina ocitla v novej ére, ktorej zásadné dopady však začnú byť hmatateľné najskôr na začiatku budúceho roka. Po realizácii brexitu neprestali lietať lietadlá medzi Londýnom a európskymi metropolami, na obchodnej trase s Francúzskom sa nezačali tvoriť fronty a prisťahovalci z EÚ môžu v Británii naďalej žiť aj pracovať. „Všetko sa zmenilo, ale nič nie je inak,“ citovalo BBC vyjadrenia miestnych. Zároveň sa nenaplnili ani predstavy niektorých zástancov odchodu z EÚ. Británia bude na základe „rozvodovej dohody“ naďalej posielať miliardy libier do rozpočtu únie a neuzavrela hneď po odchode 40 obchodných dohôd, ako sľuboval niekdajší minister pre medzinárodný obchod Liam Fox.
Najdôležitejšie pre britské firmy však bude budúce partnerstvo s EÚ, o ktorom sa začne vyjednávať najskôr v budúcich týždňoch. „Úprimne povedané, prednosti a nedostatky tohto rozhodnutia sa začnú ukazovať až po rokoch. Očakáva sa, že ekonomika porastie pomalšie, ale status danej krajiny nemožno merať len v librách. Dnes sa začneme dozvedať, čo naozaj znamená,“ povedala hlavná politická spravodajkyňa BBC Laura Kuenssberg.
ČO SA MENÍ PRE SLOVÁKOV
- do konca prechodného obdobia sa na Britániu vzťahujú štyri základné slobody EÚ vrátane voľného pohybu osôb
- občan Slovenska môže do Británie vycestovať ako turista na platný občiansky preukaz
- nastúpiť za rovnakých podmienok ako doteraz ako študent a uchádzať sa o prácu podľa doteraz platných pravidiel
- ak Slovák príde do Británie po 1. februári 2020 a zostane tam viac ako 90 dní (študent alebo zamestnanec), musí sa registrovať do novej schémy, ktorá mu umožní zostať v Británii tri roky
- Slováci žijúci v Británii musia požiadať o trvalý pobyt, vďaka ktorému tam budú môcť zostať žiť, pracovať, študovať, poberať dôchodky
Hlavné postavy brexitu
Theresa Mayová
Bývalá premiérka, ktorá nastúpila po rezignácii Camerona. S Bruselom vyrokovala dohodu, ale nenašla pre ňu podporu a brexit sa tak niekoľkokrát odkladal.
David Cameron
Bývalý premiér, ktorý vyhlásil referendum v roku 2016. On sám bol zástancom zotrvania v EÚ.
Boris Johnson
Súčasný premiér nastúpil krátko pred predčasnými voľbami, ktoré ovládol so svojou konzervatívnou stranou a brexit presadil v parlamente.
Slovensko už má 14 europoslancov
Vďaka odchodu Británie z EÚ získalo Slovensko ďalšiu pozíciu europoslanca. Novou zástupkyňou v Bruseli tak od februára je Miriam Lexmann (KDH). Tá si odchod Británie z EÚ paradoxne neželala. „Po odchode Británie z EÚ nie je čo oslavovať a slzy nám nepomôžu. Brexit nás pozýva hľadať cesty k tomu, aby sa takéto zložité situácie už neopakovali. Osobne chcem pre návrat dôvery v politiku, služby a zadosťučinenie spravodlivosti urobiť všetko,“ uviedla Lexmann.