Aké sú najčastejšie príznaky, pri ktorých by ste mali vyhľadať lekára a podrobiť sa vyšetreniu? Čím skôr sa začne s liečbou, tým je vyššia šanca vyhrať boj o váš život.
Každý rok na svete pribudne až 17 miliónov nových prípadov onkologických ochorení. Na Slovensku je diagnostikovaných vyše 30-tisíc nových prípadov. Nádorové choroby patria v súčasnosti medzi druhú najčastejšiu príčinu úmrtia u nás. Práve 4. február je Svetový deň boja proti rakovine. Dôležitá je prevencia a včasná liečba. Lekára by ste mali vyhľadať, ak vám poklesne hmotnosť, cítite únavu, krvácate bez poranení, dlhodobo kašlete a chrapčíte či pociťujete bolesť bez zjavných príčin a na tele sa vám vytvárajú rôzne hrčky.
Nádorových ochorení je viacero. Okrem všeobecných príznakov majú aj špecifické prejavy. Niektoré dokážete odhaliť aj vy, napríklad pri rakovine prsníka. „Samovyšetrenie je dôležité pretože, žena si svoje prsníky pozná. Keď je tam nejaká zmena, tak to najskôr zistí a následne sa urobia potrebné vyšetrenia,“ vysvetlil Peter Krajkovič, gynekológ, Sanatórium Helios.
Ale napríklad pri rakovine krčka maternice, alebo rakovine vaječníkov sa objavia prejavy, ktoré žena spozoruje v dosť vysokom štádiu. To, že sa niečo deje ,ale dokáže dostatočne včas odhaliť gynekológ. „Prednádorové až nádorové zmeny na krčku maternice nevznikajú za mesiac, ale hovoríme o rokoch. Gynekológ vie dopredu vyšetreniami zachytiť, že sa na krčku maternice niečo deje. Je to veľmi dobre diagnostikovateľné ochorenie,“ upozorňuje Krajkovič.