Tento nález pokoril ten predchádzajúci z roku 1978, keď vo Wiltshire našli celkovo 54 951 mincí z doby železnej. Objav z Jersey sa tak zapísal do Guinnessovej knihy rekordov.
Lovci pokladov, presnejšie dvaja nadšenci s detektormi kovov, strávili 30 rokov prehľadávaním poľa na ostrove Jersey. Jedna žena im totiž opísala, že v oblasti videli niečo, čo vyzeralo ako strieborné gombíky. Odmenou za trpezlivosť im bol obrovský nález zlatých a strieborných mincí z obdobia okolo prvého storočia pred naším letopočtom. Mince boli pod zemou na kope v jednom obrovskom kuse hliny, ktorý archeológovia opatrne vybrali a očistili. Podľa zákona z roku 1996 bol nález vyhlásený za poklad, čo znamená, že oficiálne patrí kráľovnej, ale nálezcovia majú nárok na odmenu.
Nález sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov ako najväčší v Británii. Na svete sa najviac mincí našlo v roku 1908 v Bruseli. Išlo o 150 000 strieborných mincí z 13. storočia. Niektoré kúsky z aktuálneho nálezu sa objavia v múzeu La Hougue Bie na ostrove Jersey. Hodnota pokladu sa odhaduje na 12 miliónov eur. Prirodzene, vzápätí sa objavili názory, že cena mincí bude klesať, keďže nájdený veľký počet zmenšuje ich vzácnosť.
Kopa hliny s pokladom
- 750 kg
- 69 347 mincí
- 140 x 80 x 20 cm