Opatrný treba byť hlavne vtedy, keď ste sa vrátili z oblastí považovaných za ohnisko nákazy. Zdá sa ale, že urobiť si test na koronavírus nie je také jednoduché. Podľa skúseností jedného cestovateľa sa o neho naše orgány vôbec nezaujímajú a dokonca, kým nemá príznaky, ani ho neotestujú. Kto rozhodne, že vás na test pošlú?
Martin priletel v pondelok z Číny a aj keď nemá žiadne príznaky, chcel sa dať pre istotu otestovať, aby sa ochorenia neobávali jeho kolegovia či blízki. Na infolinke mu však povedali, že testy robia iba ak by mal príznaky a má sa sledovať. Kým pri vypuknutí ochorenia vzorky zo Slovenska testovali v Nemecku, dnes to už vedia urobiť hygienici aj u nás. Podľa hovorkyne ÚVZSR vám testy urobia ak máte príznaky ochorenia
„Štrnásť dní od príchodu z oblasti postihnutej novým koronavírusom je potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť), v prípade klinických príznakov po návrate je potrebné kontaktovať lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze,“ uviedla Daša Račková z Úradu verejného zdravotnictva SR.
Len ak sú príznaky
Daša Račková, Úrad verejného zdravotníctva SR
Ak má pacient príznaky a všeobecný lekár vysloví podozrenie z ochorenia, pacient bude riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby. Laboratórnu diagnostiku zabezpečuje Národné referenčné centrum pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva SR v Bratislave v spolupráci s Virologickým inštitútom na Charité univerzite medicíny v Berlíne.