Romney sa tak stal prvým senátorom v dejinách USA, ktorý podporil návrh zbaviť funkcie prezidenta z rovnakej politickej strany.
Trump vo svojej reakcii napísal, že ak by "neúspešný prezidentský kandidát Mitt Romney nasmeroval rovnakú energiu a hnev, ktoré pokrytecky prejavil proti mne, na to, aby porazil nespoľahlivého Baracka Obamu, mohol (v roku 2012) vyhrať (prezidentské) voľby."
Republikánsky senátor za americký štát Utah v stredu oznámil, že bude hlasovať za uznanie Trumpa za vinného zo zneužitia právomocí. Trump je podľa neho "vinný z otrasného zneužívania dôvery verejnosti". "Som si istý, že si vypočujem urážky od prezidenta a jeho podporovateľov," poznamenal Romney, no zdôraznil, že bude hlasovať v súlade so svojím svedomím. Vysvetlil, že ako "hlboko veriaci" človek je viazaný prísahou senátorov, že budú nestranne uplatňovať spravodlivosť.
Americký Senát v stredu napokon oslobodil Trumpa spod obvinenia z pohŕdania Kongresom, keď ho predtým zbavil obvinenia zo zneužitia právomocí. Senát tým uznal Trumpa za nevinného v oboch bodoch ústavnej žaloby a ukončil tak proces impeachmentu iniciovaný Snemovňou reprezentantov.
Republikáni majú v 100-člennom Senáte 53 zástupcov a demokrati, ktorí impeachment v Snemovni reprezentantov iniciovali, len 47. Na odvolanie prezidenta bola potrebná dvojtretinová väčšina 67 senátorov.
O podaní ústavnej žaloby na Trumpa rozhodla 18. decembra Snemovňa reprezentantov. Podanie žaloby súviselo s obvineniami, že Trump zastavil americkú vojenskú pomoc Ukrajine, aby ju donútil spustiť vyšetrovanie proti jeho možnému rivalovi v prezidentských voľbách Joeovi Bidenovi a jeho synovi Hunterovi.