Neistá je tento rok naopak pripomienka narodenín princa Andrewa v podobe tradičného vyvesenia vlajok na radničných budovách v Británii. Vojvoda z Yorku, ktorý je tretím dieťaťom a druhým synom panovníčky, je totiž kritizovaný za niekdajšie styky s americkým finančníkom Jeffreym Epsteinom († 66), ktorý pred svojou minuloročnou smrťou čelil obvineniu z rozsiahleho sexuálneho zneužívania.
Alžbeta si sadla na britský trón 6. februára 1952. V londýnskom kráľovskom parku Green Park v blízkosti Buckinghamského paláca vo štvrtok udalosť hlasno pripomenuli vojaci a jednotky kráľovskej gardy 41 pozdravnými výstrelmi z poľných kanónov. 93-ročná panovníčka zvyčajne zimné mesiace trávi v Sandringhame vo východoanglickom grófstve Norfolk. Práve tam 6. februára 1952 zomrel jej otec Juraj VI. Vtedy 25-ročná Alžbeta, ktorá sa vtedy zdržiavala v Afrike so svojím manželom Philipom, sa tak formálne ujala vlády, aj keď korunovačná ceremónia s 8 000 hosťami sa vo Westminsterskom opátstve konala až 2. júla roku 1953.
Ako najdlhšie vládnuca britská panovníčka zažila Alžbeta II. mnohé slávne i menej slávne momenty v dejinách Británie aj kráľovského domu. Naposledy sa postarali o rozruch jej vnuk princ Harry (35) s manželkou Meghan (38), keď sa rozhodli odpútať sa od kráľovských povinností. Na jej 59-ročného syna zase vrhá tieň škandál okolo sexuálneho zneužívania. Princ Andrew preto vlani v novembri oznámil, že na dlhšiu dobu zanecháva svoje verejné povinnosti. V rozhovore s britskou televíziou BBC Andrew pripustil, že pobyt pri Epsteinovi "nebol vhodný pre člena kráľovskej rodiny". Od tej doby sa takmer neobjavuje na verejnosti a musel odstúpiť z množstva združení a spolkov, nad ktorými mal patronát.
Britská vláda podľa agentúry AP prehodnocuje zvyklosť vyvesovania britských vlajok na radniciach pri príležitostiach narodenín členov kráľovskej rodiny. Niektoré miestne úrady tak totiž odmietajú urobiť pri príležitosti Andrewových narodenín, ktoré pripadajú na 19. februára. Ministerstvo bytovej výstavby, obcí a miestnych samospráv zaslalo miestnym úradom e-mail, v ktorým im pripomína, že majú vyvesiť vlajku na Andrewove 60. narodeniny. Hovorca britského premiéra Borisa Johnsona James Slack však povedal, že vláda a kráľovský palác zvažujú, či vyvesovať vlajky za zmenených okolností, napríklad keď členovia kráľovskej rodiny prestanú plniť svoje povinnosti. Liverpoolsky starosta Joe Anderson už ohlásil, že jeho mesto britskú vlajku na počesť Andrewa nevyvesí.
"Keď si vezmete jeho správanie, nebolo by vhodné, aby sme si pripomínali jeho narodeniny," povedal Anderson denníku Liverpool Echo. Andrewove narodeniny má pripomenúť tiež zvonenie zvonov na Westminsterskom opátstve. To potvrdilo, že na tejto zvyklosti nehodlá nič meniť. Jedna z údajných obetí finančníka Epsteina, Američanka Virginia Giuffreová tvrdí, že ju princ Andrew na Epsteinov popud ako násťročnú niekoľkokrát donútil k sexu. Andrew obvinenia popiera a tvrdí, podobne ako ďalší ľudia, s ktorými bol Epstein vídaný, že o finančníkových sexuálnych deliktoch nevedel. Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) chce Andrewa vypočuť v rámci vyšetrovania Epsteina, ale americký prokurátor minulý mesiac povedal, že princ s vyšetrovateľmi nespolupracuje.