Tí sú v Číne považovaní za delikatesu, pričom ich šupiny sú využívané v tradičnej medicíne. S odvolaním sa na vedcov z Juhočínskej poľnohospodárskej univerzity o tom v piatok informovala agentúra Reuters. "Tento najnovší objav bude mať zásadný význam pre prevenciu a kontrolu pôvodu (vírusu)," konštatujú výskumníci na intertnetových stránkach univerzity.
Už skoršie správy hovorili o tom, že epidémia nového koronavírusu, ktorý si v pevninskej Číne vyžiadal už 636 mŕtvych, sa začala práve na trhu so živými zvieratami v stredočínskom meste Wu-chan.
Dirk Pfeiffer, profesor veterinárnej medicíny na Mestskej univerzite v Hongkongu, však v súvislosti s výskumom vyzval na obozretnosť. "Definitívnejšie závery môžeme robiť až po tom, ako porovnáme mieru výskytu vírusu u jednotlivých živočíšnych druhov za pomoci dostatočne reprezentatívnych vzoriek, čo sa v tomto prípade takmer určite nestalo," zdôraznil Pfeiffer. Hoci patrí šupinavec medzi chránené druhy, ide zároveň o jedno z najviac pašovaných zvierat v Ázii.