Rezort školstva testoval, ako na tom sú prváčikovia v základných pohybových zručnostiach. Výsledky pomôžu nielen odborníkom rozvíjať pohybové aktivity na školách, ale aj rodičom zjednodušia výber športu, na ktorý je ich ratolesť súca. Sú prváčikovia obéznejší ako ich rovesníci v minulosti?
To, že by boli dnešné deti obéznejšie ako v minulosti, porovanie rezortu školstva nepotvrdilo. „I keď dnešné deti vo veku 6–7 rokov majú v porovnaní so svojimi rovesníkmi spred vyše 50 rokov mierny nárast hmotnosti (1,6 kg), nemožno tento nárast interpretovať ako tendenciu k obezite,“ vysvetlila Andrea Pivarčiová, hovorkyňa ministertva školstva. Ako doplnila, závery testovania totiž zároveň poukázali aj na mierny nárast výšky súčasných detí a to o 1,6–1,8 cm.
S pohybovými schopnosťami to ale veľmi pozitívne nie je. Dosiahli totiž horšie výsledky ako v minulosti. „Výnimkou bol len výsledok v teste ľah-sed u chlapcov,“ vyzdvihla Pivarčiová. Hlavným zámerom testovania je poskytnúť informácie predovšetkým rodičom a odporučiť športy, na ktoré majú ich deti pohybové predpoklady. Do polovice decembra 2019 bolo do systému vložených skoro 40-tisíc výsledkov testovaní prváčikov a plánujú v nich pokračovať.
Pohyb zlepšuje schopnosti
Veronika Marcinčáková Husárová, detská psychiatrička
- Pohyb detí nie je nevyhnutný len pre správny vývin oporno-pohybového systému, ale pre celý rad ďalších telesných a psychických schopností. Dostatočný pohyb zlepšuje koncentráciu pozornosti, výdrž pri mentálnych aktivitách, vôľové vlastnosti a iné funkcie potrebné pre každodenné fungovanie. Ak je navyše pohyb spojený s pobytom vonku, prospieva to tvorbe vitamínu D, ktorý je v súčastnosti u väčšiny detí pod hranicou normy.
Porovnanie s minulosťou
Anna Chlupíková, riaditeľka súkromnej ZŠ, Bratislava
- Testovanie pohybových aktivít nepovažujem za zásadný prínos k zlepšeniu vzťahu k športu. Vzťah k športu vo veľkej miere závisí od nastavenia rodiny a školy. Ak dieťa vidí športujúcich rodičov, ak sa rodina zúčastňuje športových podujatí, dieťa sa automaticky pridá. Ak vzťah k športu v rodine pokrivkáva, primäť k nemu dieťa je ťažšie aj zo strany školy. Napriek tomu vidím veľký potenciál škôl v propagovaní športu.
Deti sú pohybovo nezdatné
Patrik Vágner, učiteľ telesnej výchovy- Aj čo sa týka rozmedzia 10 – 15 rokov, je veľký rozdiel medzi pohybovými schopnosťami detí. V minulosti som mával praxe na školách a teraz je tam viditeľný rozdiel. Dnešné deti absolútne nemajú pohybovú inteligenciu. Tým, že deti nevyužívajú voľný čas aktívne, pohybom, tak svaly sa nemajú kedy rozvíjať.
Toto testovali
- 4x10 člnkový beh
- hĺbka predklonu s dosahovaním v sede
- kotúľanie 3 lôpt
- ľah-sed
- opakovaná zostava s tyčou
- skok do diaľky z miesta
- viacstupňový vytrvalostný beh na 20 metrov
- vlajková naháňačka
- výdrž v zhybe
Priemerný prvák
Dievča
- vek: 6,8 roka
- výška: 122,31cm
- hmotnosť: 24,33kg
- odkotúľa 3 lopty za 38 sekúnd
- zabehne člnkový beh (4x10 m) za 16,2 sekundy
- ľah-sed 20 opakovaní
- skočí do diaľky z miesta 99 cm
- opakovane zabehne 20 metrov 15 opakovaní
- vydrží v zhybe 5,8 sekundy
Chlapec
- vek: 6,9 roka
- výška: 123,76cm
- hmotnosť: 25,26kg
- odkotúľa 3 lopty za 34,4 sekundy
- zabehne člnkový beh (4x10 m) za 15,7 sekundy
- ľad-seh 22 opakovaní
- skočí do diaľky 107 cm
- opakovane zabehne 20 metrov 17 opakovaní
- vydrží v zhybe 6,8 sekundy