Smrteľných prípadov je tak už viac ako pri epidémii ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS) z rokov 2002 a 2003, uviedla tlačová agentúra AFP.
Zdravotná komisia v Chu-pej, kde sa nový koronavírus objavil na prelome rokov, tiež potvrdila 2841 nových prípadov nakazenia, čím celkový počet potvrdených prípadov v Číne presiahol 34.000. Pri spomínanej epidémii SARS - ochorenia s podobným pôvodcom, ako je nový koronavírus - zomrelo v pevninskej Číne a Hongkongu takmer 650 ľudí.
Čína zápasí so šírením koronavírusu 2019-nCoV aj po zavedení praktického zákazu voľného pohybu pre zhruba 56 miliónov ľudí v Chu-peji vrátane obyvateľov provinčného hlavného mesta Wu-chan, známeho ako ohnisko súčasnej epidémie. Opatrenia s cieľom udržať ľudí čo najviac doma zaviedli aj čínske mestá ležiace ďaleko od Wu-chanu.
Prejavy smútku i hnevu vyvolala v Číne správa o piatkovom úmrtí 34-ročného lekára z Wu-chanu, ktorý bol postihovaný za to, že ešte v decembri vystríhal pred novým vírusovým ochorením. Ústredná nemocnica vo Wu-chane oznámila, že lekár Li Wen-liang "sa nešťastne nakazil, keď bojoval proti šíreniu epidémie nového koronavírusu".
Výskyt nového druhu koronavírusu spôsobujúceho zápal pľúc hlásili z Wu-chanu prvýkrát 31. decembra 2019. Nákaza sa odvtedy rozšírila do vyše 25 krajín sveta vrátane Nemecka, Južnej Kórey, Japonska, Spojených štátov či Kanady, čo viedlo Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) k vyhláseniu stavu globálnej zdravotnej núdze.