Smrteľných prípadov je tak už viac ako pri epidémii SARS, ktorá v rokoch 2002 - 2003 zabila takmer 650 ľudí. O výskyte koronavírusu spôsobujúceho zápal pľúc, bola verejnosť prvýkrát informovaná 31. decembra 2019 z čínskeho mesta Wu-chan. Vírus sa odvtedy rozšíril do vyše 27 krajín sveta vrátane Nemecka, Južnej Kórey, Japonska, Spojených štátov či Kanady. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v súvislosti s epidémiou vyhlásila stav globálnej zdravotnej núdze.
Okrem Američana zomrel vo Wu-chane aj Japonec. Šesťdesiatnika hospitalizovali na ťažký zápal pľúc. Ak sa potvrdí, že zomrel skutočne na uvedenú infekciu, pôjde o prvý prípad japonskej obete epidémie koronavírusu.
Liek na koronavírus zatiaľ neexistuje, no Čína začína testovať látku, ktorú pomohol vyvinúť český virológ Tomáš Cihlář (52). Vedec zastáva post viceprezidenta pre virológiu vo firme Gilead Sciences, ktorá sídli v Kalifornii. Vďaka nemu a jeho 70-člennému tímu sa možno podarí zachrániť stovky životov. Látka dokázala u nakazených pacientov znížiť horúčku a potlačiť všetky ďalšie symptómy, jej účinnosť však potvrdia až ďalšie klinické skúšky.