Ministerstvá a štátne orgány majú záujem o spoluprácu. BRISK počas vlaňajška zrealizoval s finančnou správou prvý experiment zameraný na nedoplatky na dani z príjmu. Priniesol viaceré zistenia. Napríklad, že v plnení si daňových povinností sú disciplinovanejší muži než ženy.
Behaviorálne vedy vo svete nie sú pre politikov neznámou. Využíval ich americký exprezident Barack Obama či bývalý britský premiér David Cameron. Na Slovensku BRISK funguje ako štátny startup. Počas ročného pôsobenia má za sebou spoluprácu so zahraničnými expertmi z Veľkej Británie, podarilo sa mu školiť zamestnancov verejnej správy, pripravil aj metodické usmernenie pre tvorbu používateľsky kvalitných elektronických služieb verejnej správy.
"Rok je krátky čas na bilancovanie. Zvlášť, keď sa odohráva v čase začínajúceho sa projektu, ktorého efekty sa budú prejavovať až postupne. Ale prvý rok hodnotíme pozitívne, pretože naplnil cieľ otvorenia nových tém a vytvorenia ekosystému, podarilo sa nám vytvoriť aj zásadné hodnotenie elektronických služieb z pohľadu používateľa, tzv. benchmark životných situácií," priblížil tlačový odbor ÚPVII pre TASR. Hodnotenie životných situácií identifikovalo napríklad slabé stránky a určilo potenciál zlepšenia digitálnych služieb pre vybrané životné situácie, opísalo aj konkrétne návrhy.
Ministerstvá majú o behaviorálne inovácie záujem, keďže sa zaoberajú tým, akým spôsobom sa bude človek správať alebo ako sa bude rozhodovať po tom, ako dostane nejakú informáciu. "Školili sme zamestnancov ministerstiev v téme, ako aplikovať CX princípy vo verejnej správe tak, aby bol zákazník, respektíve občan, v centre pozornosti štátu. V spolupráci s finančnou správou sme urobili prvý experiment v oblasti výberu nedoplatkov," priblížil tlačový odbor.
Podľa BRISK-u sa daniarom darí nedoplatky zbierať, no len čiastočne. V roku 2017 sa z chýbajúcich 491 miliónov eur podarilo vyzbierať približne 23 % z dlžnej sumy. V roku 2018 evidovalo Finančné riaditeľstvo SR nedoplatok na daniach vo výške viac ako 461 miliónov eur, z ktorých sa po výzve na zaplatenie podarilo vyzbierať takmer 55 miliónov eur, čo predstavuje takmer 12 % z celkovej dlžnej sumy. "Experimentovali sme na skupine 40.964 živnostníkov (tzv. SZČO), ktorí si počas prežívania predmetnej životnej situácie v roku 2019 proaktívne predĺžili termín na koniec júna. Cieľovú skupinu sme náhodným spôsobom rozdelili na dve. Intervenčná skupina notifikáciu dostala, kontrolná nie. Vďaka experimentu a analýze dostupných dát sa nám podarilo zistiť niekoľko zaujímavostí," priblížil BRISK.
Ukázalo sa, že v plnení si daňovej povinnosti sú disciplinovanejší muži než ženy, starší ako 40 rokov než mladší a najviac živnostníci z Banskobystrického, Trenčianskeho, Nitrianskeho a Prešovského kraja oproti živnostníkom z ostatných regiónov. "Štatistická analýza však jednoznačne nepotvrdila, že za viditeľnosťou týchto vzorcov správania bola práve naša intervencia. Náš pilotný projekt aj tak hodnotíme pozitívne, je to pre nás zdroj mimoriadne užitočných skúseností a ukázal, že novátorské prístupy vo verejnej politike nie sú doménou len západného sveta," doplnil BRISK.
Oddelenie tvrdí, že sa na nezáujem alebo spoluprácu nemôže sťažovať. "Okrem finančnej správy sa o spoluprácu zaujíma aj Sociálna poisťovňa, s ktorou už pracujeme na návrhoch, na konkrétnych aktivitách pracujeme aj s Dopravným inšpektorátom, niečo sme testovali interne v rámci úradnej komunikácie ÚPVII a máme nastavenú spoluprácu aj s NASES pre oblasť ústredného portálu verejnej správy slovensko.sk," priblížilo oddelenie.