Podľa tamojších vedcov by práve tento ohrozený druh zvieraťa mohol byť chýbajúcim kúskom do skladačky epidémie, ktorej podľahlo už 811 ľudí a viac ako 37-tisíc sa nakazilo. Hlavnými podozrivými z prenosu vírusu na človeka sú netopiere, pretože podľa najnovších správ vírus, ktorý sa preniesol na ľudí, mal až 96-percentnú podobnosť s týmito lietajúcimi cicavcami.
„Myslíme si, že existuje ďalšie zviera, ktoré je sprostredkovateľom,“ povedal pre agentúru AFP. Niekoľko výskumov ukázalo, že vírusu netopierov chýba schopnosť dostať sa až do ľudskej bunky, preto si vedci myslia, že sa tak udialo prostredníctvom ďalšieho zvieraťa. Možným podozrivým je podľa vedcov z Juhočínskej poľnohospodárskej univerzity šupinavec. Hoci patrí medzi chránené druhy, zároveň ide o jedno z najviac pašovaných zvierat na ázijskom čiernom trhu. V Číne sa pásavce považujú za delikatesu a ich šupiny sa využívajú v tamojšej tradičnej medicíne. Už dávnejšie sa špekulovalo, že za prepuknutie nákazy môže práve trh so živými zvieratami v stredočínskom meste Wu-chan. Koronavírus SARS, ktorý v rokoch 2002 až 2003 zabil 774 ľudí, sa na človeka preniesol z cibetky a MERS v roku 2012 zasa z ťavy.
Šupinavec čínsky
Žije: Východná až juhovýchodná Ázia
Dĺžka: 54 – 80 cm
Hmotnosť: 2 – 7 kg
Potrava: Mravce a termity
Zaujímavosť: Na čiernom trhu sa kilo šupín vykupuje v prepočte až za 3 000 eur. Pytliaci ročne vyzabíjajú až 1 milión týchto zvierat, niektoré druhy sú preto na pokraji kraji vyhynutia.