Znie to možno trochu nelogicky, ale je to fakt. Čím agresívnejšie zvonenie budíka človek používa, čím hlasnejšie vytrubovanie či rinčanie nás vytrhne zo snenia, tým horšie pre rannú bdelosť. Naopak, vďaka jemným melodickým a meditačným hudbám pripomínajúcim tóny budeme krátko po prebudení ďaleko viac bdelí.
Hlasné a energické budíky mozog vydesia. Ten zažíva šok a spustí reťazec stresovej reakcie, ktorá však krátko po tom, čo z postele vylezieme, vedie k malátnosti a ospalosti. Naopak pozvoľné a melodické tóny prebúdzajú mozog citlivejšie a človek je po nich ďaleko bdelejší.
"Keď sa človek neprebudí riadne, jeho pracovná výkonnosť môže byť degradovaná po dobu až štyroch nasledujúcich hodín, čo môže súvisieť aj s vyššou nehodovosťou a úrazmi," tvrdí psychológ Stuart McFarlane z Royal Melbourne Institute of Technology. Ten so svojimi kolegami zo spánkového laboratória skúmal účinky rôznych druhov zvukov pri rannom prebúdzaní a následne na rannú malátnosť.
"Človek by mohol predpokladať, že keď začne deň hlasným alarmom, jeho bdelosť sa zvýši, ale naše dáta odhaľujú, že melodické tóny budíka sú pre bdelosť kľúčovými. Niečo také sme absolútne nečakali," tvrdí McFarlane.