Mierový plán na urovnanie konfliktu na Blízkom východe, ktorý americký prezident Donald Trump predstavil 28. januára, predpokladá, že Izrael si udrží kontrolu nad kľúčovými časťami okupovaného územia - ide pritom o tie, ktoré Palestínčania považujú za územie svojho budúceho štátu.
Netanjahu spočiatku prisľúbil rýchle "uplatňovanie izraelského práva" - de facto anexiu - židovských osád v Predjordánsku a údolia Jordánu, čo jeho nábožensko-pravicová voličská základňa privítala. Tento prísľub zaznel v situácii, keď sa v Izraeli blížia predčasné parlamentné voľby vypísané na 2. marca, v ktorých by Netanjahu rád vyhral a stal sa následne piaty raz predsedom izraelskej vlády.
Friedman však vo svojom tvíte z nedele upozornil, že takýto jednostranný krok Izraela by podkopal izraelsko-palestínsky mierový plán, ktorý predložil Trump.
Veľvyslanec súčasne vysvetlil, že najprv musí spoločný izraelsko-americký výbor ukončiť proces mapovania. Dôrazne pritom varoval, že akékoľvek jednostranné konanie pred ukončením tohto postupu vo výbore by ohrozilo mierový plán a uznanie anexie zo strany USA.
Neskôr pred novinármi Friedman uviedol, že spomínaný spoločný výbor svoju prácu určite nezavŕši do 2. marca, keď sa v Izraeli budú konať predčasné voľby. Vysvetlil, že mu ide o "trochu trpezlivosti, urobiť, čo treba a urobiť to správne". "Myslíme si, že nežiadame o tak veľa," dodal.
Podľa izraelskej ľavicovej mimovládnej ľudskoprávnej organizácie B'Tselem žije v údolí Jordánu a na severnom pobreží Mŕtveho mora asi 65.000 Palestínčanov a 11.000 židovských osadníkov. Predstavitelia palestínskeho vedenia sa domnievajú, že pripojenie častí Západného brehu by podkopalo ich plán pre vznik palestínskeho štátu.
Veľvyslanec USA podľa Reuters zasiahol v situácii, keď izraelský minister obrany Naftali Bennett a ďalší izraelskí ultranacionalisti vyvíjali tlak na okamžité hlasovanie vlády o vyhlásení suverenity Izraela nad Predjordánskom.