Vo februári by mali medvede spať tvrdým zimným spánkom, no tohtoročná teplá zima bez snehu im veľa oddychu nedožičí. Potravy nie je dosť a k slovu sa tak dostáva obľúbená kratochvíľa týchto chlpáčov, z ktorej majú Tatranci strach – vyberanie kontajnerov. Zastaviť ju sa rozhodol mladý vývojár z Michaloviec, a to jednoduchým, no efektívnym nápadom.
Maroš Voronič sa roky snaží, aby ľudí v Tatrách neobťažovali medvede. „Roky som pozoroval a vyhodnocoval správanie medveďov a vyrobili sme ľahkú, odolnú ochranu kontajnerov na odpadky. Medveď ju nedokáže prekonať, ale ľudia sa doň ľahko dostanú. Stačí potiahnuť jednou rukou tenké lanko, otvoriť príklop a vyhodiť odpadky,“ vysvetľuje. Šelma tak má smolu. „Medveď nedokáže uchopiť takú jemnú šnúrku a nemá ako dvierka vypáčiť. Smetiari zase uvoľnia kĺb a kontajner jednoducho vytiahnu a vysypú,“ pokračuje Maroš, ktorému pomáha i brat Branislav.
Mesto pred rokom vybudovalo za 1,2 milióna eur staničky na kontajnery. „Potrebovali by sme ich vybudovať ešte aspoň 54. Počet stretov medveďov po vybudovaní 60 staničiek klesol zhruba o 150,“ vraví primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. Na ne ale treba stavebné povolenie i vlastný pozemok a šelmy sa do nich beztak dostali. Voroničov jednoduchý, no efektívny šnúrkový systém už stihli vyskúšať v košickej zoo. „Medveď sa cez ochranné ‚brnenie‘ nedostal. V Tatrách ich máme zatiaľ 5, ale dokážeme ich vyrobiť stovky. Dokonca vieme dodať dokumentáciu pre obecné podniky, aby si to vyrobili sami. Cena jednej konštrukcie je asi 500 €,“ dodáva Voronič.
Ako to funguje
1. Lanko na kontajneri stačí potiahnuť jednou rukou
2. Potiahnutím sa otvorí príklop a odpadky možno ľahko vyhodiť
3. Medveď lanko uchopiť nedokáže, preto sa k smetiam nevie dostať, smetiarom zase stačí uvoľniť kĺb smetiaka