Celkovo ide o viac ako 40 miliónov eur, ktoré chceli prostredníctvom cenných papierov vytiahnuť z televízie. Na súde v pondelok vypovedala kľúčová písmoznalkyňa, ktorej stanovisko Ruska s Kočnerom rozhodne nepotešilo. Zistila totiž, že podpisy exriaditeľa Markízy nevznikli v roku 2000, ako sa snažil tvrdiť Rusko, ale až po roku 2013.
Znalkyňa Erika Straková mala v posledných mesiacoch za úlohu preskúmať stovky podpisov Pavla Ruska. Polícia aj súd totiž žiadali porovnať podpisy na zmenkách, ktoré sa objavili len pred pár rokmi s podpismi, ktoré používal Rusko ešte v deväťdesiatych rokoch. Straková povedala, že podpis, ktorý je na zmenkách, používal Rusko až v roku 2016. „Písmo je individuálne identifikovateľné od 13. až 15. roku človeka. Odvtedy je možné identifikovať charakteristické črty písma,“ vysvetľovala Straková.
Tvrdila, že jej skúmanie podpisov trvalo dlho a Ruskove podpisy sú podľa nej veľmi jednoduché. Celkovo mala na preskúmanie k dispozícii 389 podpisov. Štandardom je pritom 20 porovnávacích vzorov. Z jej pozorovania je zrejmé, že zmenky nemohli byť podpísané v roku 2000, ako sa snažia presviedčať Rusko s Kočnerom. „Nemohli byť vyhotovené v roku 2000. Po tom všetkom, čo som zistila, som si istá, že tie podpisy vznikli po roku 2013,“ tvrdí Straková.
Znalkyňa si všimla, že Rusko zmenil podpis dvakrát za posledných tridsať rokov. Dôležitá zmena nastala v roku 2002. Rusko si podľa nej pri zmenke najskôr nedával pozor. „Najskôr zrejme podpísal zmenku, kde na konci ťahu neboli pridané konštrukcie, a potom bol pán Rusko možno niekým upozornený, že sa majú tie podpisy podobať na tie staršie podpisy,“ skonštatovala pred súdom.
Kočner sa na súde snažil pýtať na to, či sa dá zmeniť svoj podpis a neskôr používať opäť ten pôvodný. „S tým som sa ešte nestretla,“ odpovedala. Kočnera na súde za kladenie otázok aj napomenuli. „Už stačilo. Vašich posledných 5 otázok je akoby polohodnotenie,“ povedal mu sudca Klemanič. Rusko tvrdí, že používal v rovnakom čase dva podpisy. „Odpozeral som podpis od svojho ocina, kde má to R,“ vysvetľoval s tým, že má „silný pocit, že tento znalecký posudok vychádzal skôr z priania než z reality“.