Moi stál na čele tejto východoafrickej krajiny od augusta 1978 do decembra 2002; najdlhšie z doterajších lídrov Kene od získania jej nezávislosti, pripomína tlačová agentúra Reuters. Jeho rakvu prekrytú štátnou zástavou previezli na lafete z prezidentského paláca v metropole Nairobi na tamojší národný štadión, kde sa konal zádušný obrad. Prítomní boli viacerí africkí lídri vrátane etiópskej prezidentky Sahle-Work Zewdeovej, rwandského prezidenta Paula Kagameho, juhosudánskeho prezidenta Salvu Kiira či ugandského prezidenta Yoweriho Museveniho.
Súčasný kenský prezident Uhuru Kenyatta, ktorý otvoril smútočný program štátnou hymnou, označil Moia za "zástancu panafrikanizmu", dopĺňa tlačová agentúra AFP. Ostatky zosnulého lídra budú pochované v stredu v jeho domovskom regióne Kabarak ležiacom 220 kilometrov severozápadne od hlavného mesta. Moi zanechal po sebe korupciu, ktorá stále sužuje krajinu. Počas jeho vlády dochádzalo k zatýkaniu tisícok aktivistov, študentov a akademikov bez toho, aby boli obvinení. Keňu však v porovnaní s okolitými krajinami udržal relatívne pokojnú. Po vynútenom odstúpení žil v ústraní.
Moi sa narodil v roku 1924 v regióne Baringo na severozápade Kene. Spočiatku bol učiteľom, potom však vstúpil do politiky a ešte v 60. rokoch ho prvý kenský prezident Jomo Kenyatta vymenoval za svojho viceprezidenta. Po smrti Joma Kenyattu v roku 1978 prevzal jeho agendu.
Naposledy sa v Keni o exprezidentovi písalo v súvislosti s pozemkovým sporom. Vlani v máji mu súd prikázal vyplatiť 1,6 miliardy kenských šilingov (približne 9,2 milióna eur) rodine z mesta Eldoret, ktorá ho obviňovala, že si v roku 1983 nezákonne prisvojil pozemok s rozlohou 53 hektárov.