Boja sa ekologických dopadov aj toho, že voda by mohla pretrhnúť hrádzu, prípadne sa dostať do dediny rôznymi inými cestičkami. Starostka plán hodnotí rovnako negatívne. Prvé plány na výstavbu sa objavili už dávno. Odvtedy sa v nepravidelných intervaloch uvažovalo o priehrade viackrát. Naposledy v roku 2012. Stavať sa však nikdy nezačalo.
Teraz sa myšlienka objavila znova. Momentálne sa posudzujú vplyvy na životné prostredie. Obyvateľom sa to nepáči, výhrady má aj starostka dediny Ľubica Zdravecká. „Hodnotím to negatívne, pretože sa zámer výstavby vodnej nádrže po rokoch znova otvára. Prieskum pre výstavbu nádrže v údolí Torysy sa začal už v roku 1969. Na verejnej schôdzi v Tichom Potoku vtedy bolo obyvateľom oznámené, že obec bude vysťahovaná a môžu hľadať nové domovy. Mnohé rodiny sa vysťahovali a pre stavebnú uzáveru sa nové domy stavať nemohli,“ pripomenula.
Hrozí vyľudnenie?
Zdravecká dopĺňa i ďalšiu vec. „Neustále upozorňujeme na to, že stavať priehradu v blízkosti jaskýň je veľmi nebezpečné,“ nazdáva sa prvá žena obce, podľa ktorej sa predpokladá denná intenzita dopravy 560 vozidiel a stavať by sa malo 5 rokov. „Hrozí, že nielen naša obec, ale aj okolité dediny sa vyľudnia,“ uzavrela. Návrh na posúdenie vplyvov na životné prostredie predložil podnik Vodohospodárska výstavba.
Podľa vedúcej kancelárie Generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby Stely Ištvánfyovej je príprava nádrže daná prijatím uznesenia vlády SR v roku 1992, ktorým vláda s jej prípravou vyslovila súhlas. „Dôvodom výstavby je zabezpečenie veľkokapacitného zdroja pitnej vody pre východné Slovensko. Po skončení procesu, v prípade súhlasného stanoviska, musí prejsť úspešne aj územným konaním. Až následne bude možné presnejšie stanoviť termín začiatku výstavby a vyčísliť aj presné náklady,“ uviedla.
Nové posudzovanie
Podľa hovorcu ministerstva životného prostredia Tomáša Ferenčáka prešla stavba posudzovaním vplyvov na životné prostredie v roku 2012. „Nakoľko od vydania súhlasného stanoviska prebehlo 7 rokov, navrhovateľ predložil zámer opäť. Nový proces je v počiatočnom štádiu, pričom je otvorený verejnosti, ktorá má možnosť pripomienkovať. Výsledok posudzovania nemožno predikovať a nie je celkom možné ani určiť čas do vydania stanoviska,“ uviedol hovorca.
Stavba v číslach
Plocha povodia:
112,0 km
Celkový objem nádrže:
24,5 mil. m3
Kóta dna údolia (priemerná):
550,00 m n.m.
Zatopená plocha pri max. hladine:
115 ha
Kóta koruny hrádze:
609,90 m n.m.
Výška priehrady:
61 m
Obyvatelia: Prečo sme nespokojní
Michal Segiňák (93)
- Podložie tu je nestabilné. Hrozila by katastrofa.
Anna Segiňáková (63)
- Návrh na výstvabu priehrady sa neustále opakuje. Už by sme sa toho konečne radi zbavili.
Ján Hromjak (62)
- Priehradu tu nechceme. V okolitých horách sú praskliny. Mali by sme veľký strach.