Podľa zistení J&T Banky základ ich vkladov tvoria podnikové dlhopisy. Bežní ľudia takouto formou zhodnocujú majetok len ojedinele. Boháči často vkladajú svoje peniaze aj do nehnuteľností. Skôr pre potešenie duše nakupujú aj mince či umelecké diela. Inšpirujte sa tými, ktorí to s peniazmi skutočne vedia, a pokúste sa aj vy zhodnotiť svoj majetok.
O peniaze sa treba starať a investovať ich. Na Slovensku máme podľa odhadov okolo 10-tisíc dolárových milionárov. J&T Banka na základe dát Wealth Report 2019 a najnovších čísiel OECD hodnotila, do čoho investujú svoje peniaze. Základom sú podnikové dlhopisy, najmä silných firiem česko-slovenského regiónu, ktoré tvoria 30 % investičného portfólia.
„Korporátne dlhopisy vydávané silnými firmami, pôsobiacimi v týchto sektoroch, sú obľúbené preto, že v pomere k podstupovanému riziku ponúkajú atraktívne zhodnotenie prekonávajúce výšku inflácie. Mnohé z nich sú verejne obchodované a majú vysokú likviditu. Dodatočným bonusom je aj to, že investori sa prostredníctvom nich podieľajú na podpore slovenskej ekonomiky,“ vysvetľuje riaditeľka J&T Banky na Slovensku Anna Macaláková.
Bežná slovenská domácnosť má takto investované len 3,5 percenta. V kurze sú aj nehnuteľnosti, tie tvoria zhruba pätinu majetku milionárov. Šesť percent investujú do umenia. Hlavným dôvodom je v tomto prípade osobné potešenie, podobne ako vo svete. Až za ním nasleduje rozdelenie a zhodnotenie svojho kapitálu.
Investovanie do realitných fondov
Eva Sadovská, analytička WOOD & Company
- V posledných rokoch sa do popredia dostávajú investície do realitných fondov, ktoré prinášajú zaujímavé zhodnotenie. Aktuálne sú výnosy realitných fondov podstatne vyššie nielen oproti vkladom, ale aj oproti inflácii. V prípade niektorých realitných fondov v Českej republike a na Slovensku dosahovali vlani výnosy úroveň blízku k 10 %, v prípade niektorých dokonca i viac. Investori oceňujú ich viditeľnosť či hmatateľnosť, pretože ide o budovy, okolo ktorých denne chodíme, pracujeme v nich, alebo v nich nakupujeme. Niektoré realitné fondy sú určené iba pre kvalifikovaných investorov, niektoré aj pre bežných ľudí.
O nehnuteľnosti je záujem
Stanislav Pánis, analytik J&T Banky
- Atraktivitu rezidenčných nehnuteľností umocňujú tiež pretrvávajúci silný dopyt po bývaní pri silnom trhu práce s rekordne nízkou mierou nezamestnanosti, nízke a ďalej klesajúce úrokové sadzby a dynamicky rastúce disponibilné príjmy. Ani regulačné opatrenia NBS realitný trh zatiaľ podstatnejšie neochladili.
Do čoho môže investovať bežný človek
Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ spoločnosti Partners Investments
- Mať prehľad o tom, ako investujú bohatí ľudia je v prvom rade zaujímavé, ale môže byť aj užitočné. Rozdiel oproti drobným investorom je v tom, že mnohé investičné nástroje si vyžadujú vyššiu vstupnú investíciu, prípadne viac vedomostí aj skúseností s finančnými trhmi, aby sa investor vedel správne a kvalifikovane rozhodnúť. Pre drobných investorov môže byť rozumnou voľbou siahnuť po podielových fondoch, prípadne dnes obľúbených ETF fondoch, kde sa dá začať investovať aj od pár desiatok eur.
Do akých dlhopisov investujú (Zdroj: Wealth Report 2019)
- 89 % do firiem z oblasti finančných služieb
- 54 % do dlhopisov developerov
- 50 % do energetických firiem
- 45 % do dlhopisov firiem podnikajúcich v cestovnom ruchu
Aký je slovenský milionár
- 10 % je žien, väčšinou sú to muži
- 50 rokov je priemerný vek u nás, v zahraničí 62 rokov
- 58 % z nich je v pozícii majiteľ alebo konateľ firmy
- 62 % vidí v EÚ dôležitosť pre našu bezpečnosť
- 44 % vidí v prijatí eura mimoriadny prínos
- 84 % vidí problém v nízkej finančnej gramotnosti ľudí
Najbohatší Slováci podľa Forbes
- Ivan Chrenko (HB Reavis) - 1,39mld.
- Jaroslav Haščák (Penta Investments) - 960 mil.
- Tomáš Chrenek (Moravia Steel, Agel) - 680 mil.
- Milan Fiľo (Eco-Investment) - 670 mil.
- Miroslav Trnka (Eset) - 660 mil.
- Peter Paško (Este) - 640 mil.
- Rudolf Hrubý (Eset) - 630 mil.
- Jozef a Patrik Tkáčovci (J&T) - 600 mil.
- Evžen Balko (Moravia Steel) - 500 mil.
- Mária Blašková a rodina - 500 mil.