Proti návrhu vládnych socialistov hlasovala len Ľudová strana (PP) a krajná pravica, ktorých poslanci obvinili vládu, že chce pripravovaným zákonom ušetriť za výdavky na vážne chorých pacientov.
Poslanec PP Ignacio Echániz označil pri dnešnej debate návrh zákona o eutanázii za "sociálne inžinierstvo", ktorým vláda podľa neho maskuje snahu o ušetrenie výdavkov v zdravotníctve. Echániz použil v tejto súvislosti aj termín "konečné riešenie", ktorý používali počas druhej svetovej vojny nacisti pre snahu vyhladiť Židov ( "konečné riešenie židovskej otázky").
"Sociokomunistická vláda chce takto manifestovať najvyššiu moc nad životom a smrťou," vyhlásila v utorok poslankyňa krajne pravicovej strany Vox Lourdes Méndez. Podľa nej je návrh zákona reakciou vlády na "krachujúci dôchodkový systém". Podľa Méndez nová legislatíva urobí zo štátu "stroj na zabíjanie" a z lekárov budú podľa nej "popravcovia".
Na kritiku pravice reagoval okrem iného ľavicový poslanec Pablo Echenique, ktorý je kvôli spinálnej svalovej atrofii pripútaný na invalidný vozík. "Aké odporné veci ešte musíme počuť," povedal. Načo sa z lavíc pravicových poslancov ozvalo: "Odporné je, že ty toto hájíš."
Echenique vyzval na schválenie návrhu zákona a spomenul okrem iného asi najznámejšieho Španiela, ktorý bojoval za právo na smrť a o ktorom bol natočený aj oscarový film Hlas mora. Išlo o Ramóna Sampedra, ktorý bol takmer 30 rokov ochrnutý pripútaný na lôžko, a v roku 1998 mu pomohla zomrieť jeho priateľka. Pre nedostatok dôkazov nakoniec nebola odsúdená. Eutanázia aj asistovaná samovražda sú v Španielsku stále nelegálne a hrozí za ne trest až osem rokov väzenia.
Postúpenie návrhu zákona umožňujúceho eutanáziu či asistovanú samovraždu na ďalšie prerokovanie schválili v utorok ľavicové strany koaličnej vlády a menšie regionálne strany, vrátane katalánskych separatistov či baskických nacionalistov. Celkovo bolo pre 201 poslancov v 350-člennej dolnej komore parlamentu. Proti hlasovalo 140 poslancov a dvaja sa zdržali.
Teraz sa bude návrhom zaoberať parlamentný výbor pre zdravotníctvo, potom pôjde návrh do Senátu a potom sa vráti na konečné schválenie poslancom. Minister zdravotníctva Salvador Illa povedal, že dúfa vo schválenie do júna.
Možnosť úmyselne usmrtiť nevyliečiteľne chorého pacienta na jeho vlastnú žiadosť s cieľom skrátiť jeho utrpenie, takzvaná eutanázia, je vo väčšine krajín nezákonná. V Európe je legálne len v Belgicku, Luxembursku a Holandsku. Niektoré krajiny sveta, napríklad Švajčiarsko, umožňujú asistovanú samovraždu, teda samovraždu vykonanú s pomocou inej osoby.