Rozhodol o tom senát Najvyššieho súdu (NS) SR na svojom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.
"Senát NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí sťažnosť prokurátora v trestnej veci Jána B. a Miloša P. zamietol ako nedôvodnú. Senát NS SR sa stotožnil so záverom sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), že dôvody väzby u oboch obvinených v tomto štádiu konania pominuli," dodala ďalej hovorkyňa.
ŠTS v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica 24. januára vyhovel žiadosti dvojice o prepustenie z väzby. Keďže rozhodnutie nebolo právoplatné, museli obaja počkať na rozhodnutie NS SR. Sťažnosť voči rozhodnutiu ŠTS podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Spis bol na NS SR doručený 31. januára.
O väzobnom stíhaní bývalého generálneho riaditeľa spoločnosti Tipos a bývalého šéfa IT rozhodol senát NS SR 5. decembra 2019. Na svojom verejnom zasadnutí tak vtedy sčasti vyhovel sťažnosti prokurátora ÚŠP voči rozhodnutiu ŠTS v Pezinku, ktorý oboch pôvodne 29. novembra 2019 nezobral do väzby. Jána B. a Miloša P. okamžite po zdôvodnení rozhodnutia eskortovali priamo z pojednávacej miestnosti príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže do väzby, a to do ústavov v Bratislave a Leopoldove.
NS SR dospel k záveru, že sťažnosť prokurátora je dôvodná len sčasti. "Skutok, ktorý je kladený obvineným, sa stal," zdôvodnila vtedy predsedníčka senátu NS SR. V pozíciách, v ktorých obidvaja pôsobili, mali páchať spoločne trestnú činnosť a bude potrebné vypočuť a stotožniť viacerých svedkov minimálne v 144 prípadoch podozrivých hracích kont. NS SR teda vyhovel prokurátorovi ÚŠP len čo sa týka kolúznej väzby. Dvojica by v rámci prebiehajúceho trestného konania mohla ovplyvňovať svedkov.
Rozhodnutie NS SR bolo právoplatné a nebol možný voči nemu riadny opravný prostriedok. NS SR tak neprijal písomné sľuby a záruky obvinených a iných osôb. Dvojicu zadržali príslušníci NAKA počas akcie 26. novembra 2019.