Čo si o tom myslia odborníci? Gynekológovia by najradšej obmedzili vek, v ktorom žene ešte pomôžu s asistovanou reprodukciou. Tehotenstvo vo vyššom veku totiž prináša nielen radosti, ale aj riziká.
Po dlhých rokoch snaženia sa dočkali! Hviezda televízie Markíza Erika Judínyová (49) so svojím manželom Štefanom Skrúcaným (59) konečne čakajú dieťatko. Š tatistiky ukazujú, že Slovenky rodia v čoraz vyššom veku. „Vo veku blízkom päťdesiatke je u ženy prirodzené oplodnenie dosť problematické a šanca na prirodzené počatie je veľmi nízka. V tomto veku je už náročnejšia aj asistovaná reprodukcia a nie vždy sa podarí. A to platí aj u ženy v dobrej fyzickej kondícii,“ vysvetlil gynekológ Peter Krajkovič zo Sanatória Helios.
V niektorých krajinách majú vek ženy, do ktorého im môžu lekári s tehotenstvom pomôcť, uzákonený. „Aktuálne centrá asistovanej reprodukcie na Slovensku pripravujú konsenzus ohľadom vekového limitu, do ktorého je možné pomáhať párom s otehotnením,“ vysvetlil Krajkovič.
Starší rodičia deti viac hýčkajú
- Dieťa je pre starších rodičov niečo vytúžené a býva oň extrémne dobre postarané. Keď si rodičia neuvedomia, že ho musia pripraviť na život, môžu si ho extrémne pripútať k sebe a brániť mu vo väčšej socializácii. D ieťa môže byť až veľmi hýčkané. Tieto deti sú niekedy málo samostatné.
Najskôr zabezpečenie potom rodičovstvo
Zuzana Kusá, sociologička
Posunutie narodenia prvého dieťa sa dnes berie ako logické riešenie situácie. Keďže „vybudovať hniezdo“ pre budúce dieťa je veľmi náročná záležitosť. Vyžaduje to mať stabilnú prácu a dostatočný plat, aby ste dostali hypotéku. Najskôr treba mať ekonomický základ a až potom môže prísť dieťa. Vyšší vek v porovnaní so socialistickou generáciou má určite výhodu v tom, že rodičia majú rozumnejšie rozdelené dôležité úlohy.
Zdravotné riziká tehotenstva po 40
● ťažšie oplodnenie ako v nižšom veku
● celkovo nižšia kondícia ženy pri tehotenstve a pôrode
● horší fyziologický stav tkanív a orgánov
● horší zdravotný stav, prekonanie viacerých ochorení ako u mladšej ženy
● vyššie riziko genetických ochorení u narodeného dieťaťa