"Myslím si, že je momentálne trochu priskoro pokúšať sa hovoriť o začiatku, strede alebo konci tejto epidémie," povedal novinárom v Ženeve Michael Ryan, šéf krízového tímu WHO, čím reagoval na pokles počtu nových prípadov nákazy hlásených z Číny.
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že hoci sa počet nových prípadov v Číne v priebehu posledného týždňa stabilizoval, je stále potrebná "najvyššia opatrnosť". "Táto epidémia sa ešte môže vydať akýmkoľvek smerom," zdôraznil. Zároveň varoval pred stigmatizáciou ľudí nakazených novým koronavírusom, alebo krajín, v ktorých sa šíri. Podľa neho to oslabuje spoločné medzinárodné úsilie, ktoré je potrebné v boji proti vírusu.
Šéf WHO v tejto súvislosti ocenil Kambodžu za to, sa rozhodla prijať americkú výletnú loď Westerdam, ktorú predtým, pre obavy zo šírenia nového koronavírusu, odmietli štyri ázijské krajiny. Táto loď začala svoju plavbu v Singapure a jej poslednou zastávkou bol Hongkong, kde sa vyskytlo už zhruba 50 prípadov nákazy novým koronavírusom.
"Toto je príklad medzinárodnej solidarity, na ktorú neustále vyzývame," komentoval generálny riaditeľ WHO prijatie lodi Westerdam v Kambodži, kde zakotví vo štvrtok.
Výskyt koronavírusu SARS-CoV-2 (predtým 2019-nCoV), ktorý spôsobuje ochorenie pomenované COVID-19, hlásili z čínskeho mesta Wu-chan, metropoly provincie Chu-pej, prvýkrát 31. decembra 2019. Mimo Číny bol odvtedy zaznamenaný v najmenej 25 krajinách.
Globálny počet nakazených presiahol 45 000, pričom len v samotnej Číne je však infikovaných vyše 44 600 ľudí. Nákaza spôsobená koronavírusom si doposiaľ vyžiadala najmenej 1 115 ľudských životov.