"Zopakujem ešte raz, že pokiaľ budem prezidentom, u nás nebude žiadny rodič č. 1 a rodič č. 2. Budú otec a mama," zdôraznil prezident podľa ruských agentúr počas štvrtkovej porady o chystaných zmenách ústavy. Medzi návrhmi sa totiž podľa jednej poslankyne objavilo aj želanie zakotviť v základnom zákone, že rodina je zväzkom muža a ženy. Putin poznamenal, že táto formulácia je diskutabilná.
"Povedali ste, že rodina je zväzok muža a ženy. Ale čo keď ide o neúplnú rodinu? Čo potom? Dovoľte nám spresniť niektoré veci. Sobáš - to je zväzok muža a ženy, ale s rodinou je to trošku inak," uviedol prezident podľa agentúry Interfax. Výrazy "rodič č. 1 a rodič č. 2" sú podľa tlače narážka na termíny z nových francúzskych zákonov. Naopak Rusko od roku 2013 trestá "propagandu netradičných spôsobov života medzi mladistvými".
Okrem tohto zákazu propagácie homosexuality sa sexuálne menšiny stretávajú aj s ďalšími nepríjemnosťami, v niektorých častiach Ruska, napríklad na prevažne moslimskom Kaukaze, aj s otvoreným prenasledovaním. Putin sa počas viac ako dvoch desiatok rokov pri moci úzko zblížil s pravoslávnou cirkvou a snaží sa Rusko odpútať od západných hodnôt, vrátane postojov voči homosexualite, poznamenala agentúra Reuters.
Putin počas porady podporil okrem iného nápad v ústave zakázať postúpenie akejkoľvek časti ruského územia. Tento krok podľa Reuters pravdepodobne nahnevá Japonsko a Ukrajinu, ktoré majú s Ruskom územné spory. Rusko na jar 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Už desiatky rokov tiež vedie spor s Japonskom o štyri Kurilské ostrovy na Ďalekom východe, ktoré na konci druhej svetovej vojny obsadili sovietski vojaci. Tento spor obom krajinám doteraz bráni uzavrieť mierovú zmluvu.
Putin navrhol zmeny v ústave vo svojom posolstve o stave krajiny v polovici januára. Ústavné zmeny majú terajšiemu prezidentovi podľa jeho kritikov zabezpečiť kontrolu nad ruskou politikou aj po roku 2024, keď mu skončí terajší prezidentský mandát.