Vo svojom stanovisku to uvádza Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP).
"Odmietanie prijatia Istanbulského dohovoru má reálne obete, ktoré štát nedokázal ochrániť. Znova preto vyzývame na slušný a odborný diskurz o rodovo podmienenom násilí na ženách a nešírení dezinformácií o Dohovore Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nemu," vyhlásil Tomáš Földes, dočasne poverený výkonom funkcie Výkonného riaditeľa SNSĽP.
Národné stredisko poukázalo na to, že ešte v roku 2018 odporúčalo Ministerstvu spravodlivosti (MS) SR viesť dialóg o Istanbulskom dohovore a bojovať tak proti dezinformačným kampaniam, ktoré sprevádzajú jeho ratifikáciu.
Úlohou dohovoru podľa SNSĽP nie je rozvrat tradičnej rodiny ani indoktrinácia LGBTI lobby a má napomôcť k vytvoreniu takej spoločnosti, kde sa ženy a dievčatá nebudú cítiť ohrozené násilím. "Od štátov vyžaduje, aby dôsledne sankcionovali rôzne formy násilia: fyzické, psychické a sexuálne násilie vrátane znásilnenia, nebezpečné prenasledovanie, sexuálne obťažovanie, manželstvá z donútenia, mrzačenie ženských pohlavných orgánov či nútené prerušenie tehotenstva," dodalo SNSĽP.
Vláda tento týždeň vyslovila nesúhlas s Istanbulským dohovorom a navrhuje NR SR, aby postupovala rovnako. Aj touto témou by sa mali poslanci zaoberať na mimoriadnej schôdzi v utorok 18. februára.