Neidentifikovaná osoba ukradla identitu žene z Floridy a skontaktovala sa s mužom na internete. "Počas niekoľkých mesiacov podvodník staršieho muža presvedčil, že má záujem o romantický vzťah na diaľku a požiadal ho o podporu umeleckej galérie na Floride," uviedol Oregonský úrad finančnej správy. "Vdovec dokonca dostal falošné dokumenty s detailmi zmluvy s múzeom a platobnými údajmi. Na základe týchto informácií a romantického vzťahu obeť vykonala počas piatich mesiacov viacero platieb na kontá niekoľkých ľudí a zahraničných bánk v celkovej sume viac ako 200-tisíc dolárov," objasnil úrad.
Meno poškodeného nezverejnili. Muž veril, že pomáha zaplatiť poplatky vo výške päť miliónov dolárov (zhruba 4,6 milióna eur) na prevoz 500-tonovej mramorovej sochy leva z Číny. Podvodník mu pritom povedal, že jeho investície mu vrátia spolu s percentami z predaja sochy.
Zástupca úradu uviedol, že vyšetrovatelia v takýchto prípadoch zväčša nemajú úspech pri vypátraní páchateľa. Federálna obchodná komisia vyhlásila, že spomedzi podvodov prichádzajú Američania o najviac peňazí práve v dôsledku klamania zraniteľnej skupine obyvateľstva. V roku 2018 poslalo v podobných prípadoch vyše 21-tisíc ľudí celkovo 143 miliónov dolárov (132 miliónov eur).
Zločinci využívajú najmä internetové zoznamky, ale tiež sociálne médiá, ktoré nie sú primárne určené na zoznamovanie sa. Množstvo obetí pritom potvrdilo, že ich prípady sa začali správou od podvodníkov na sociálnej sieti Facebook.