"Už len návštevy canisterapeutických psov pomáhajú vytvoriť pocit pohody, relaxácie a rozptýlenia. Veľký význam má canisterapia ako súčasť edukačného procesu pri zlepšovaní komunikačných a sociálnych zručností," povedala pre TASR primárka fyziatricko-rehabilitačného oddelenia Špecializovanej rehabilitačnej nemocnice v Dunajskej Lužnej Katarína Chamutyová.
Osobitný význam a možnosti má podľa nej canisterapia v kombinácii s liečebnou telesnou výchovou pre deti s telesným postihnutím, osobitne pre deti s detskou mozgovou obrnou či u detí s kombinovaným postihnutím. "Canisterapia predstavuje cielenú intervenciu, pri ktorej je pes súčasťou terapeutického procesu. Poskytuje ju vyškolený zdravotnícky personál v spolupráci s vyškolenými psovodmi. Samozrejmosťou je pes, spĺňajúci špecifické požiadavky," priblížila Chamutyová. Na základe klinického nálezu konkrétneho pacienta terapeut stanoví ciele, ktoré chce s pomocou psa dosiahnuť, napríklad zlepšenie hrubej a jemnej motoriky, zlepšenie verbálnej komunikácie, zníženie svalového napätia a ďalšie.
Canisterapia je podľa nej skvelá na precvičenie jemnej motoriky preto, lebo je pre deti vzrušujúcejšia ako práca s rôznymi pomôckami, a pes ich motivuje. "Na rozvoj jemnej motoriky možno využiť pripínanie obojku, česanie, kefovanie a obliekanie psíka, kŕmenie a hladenie," hovorí odborníčka. Pre rozvoj hrubej motoriky sa dieťa môže so psom napríklad preťahovať lanom, aportovať a dieťa môže napodobňovať jeho plazenie. "K veľmi účinným metódam canisterapie patrí polohovanie s jedným alebo viacerými psami, pri ktorom dieťa profituje z vyššej telesnej teploty psíka. Ide o terapiu založenú na priamom fyzikom kontakte s telom a srsťou psa," doplnila Chamutyová. Jej výsledkom je navodenie príjemných pocitov, upokojenie pacienta, uvoľnenie spastických svalov, stlmenie hyperkinéz a prehĺbenie dýchania.
Veľký význam canisterapie Chamutyová vidí aj v zariadeniach pre seniorov. "Psík dokáže vďaka svojim prejavom dať často osamelým seniorom nový zmysel života, motiváciu k pohybu, k prechádzkam, motiváciu k rozhovorom a stretnutiam s inými psičkármi," vysvetlila. Pravidelnou starostlivosťou o živého tvora senior podľa nej opäť nadobudne pocit vlastnej dôležitosti a potrebnosti.
Na fyziatricko-rehabilitačnom oddelení Špecializovanej rehabilitačnej nemocnice v Dunajskej Lužnej majú podľa primárky s canisterapiou veľmi pozitívne skúsenosti. Zaznamenali napríklad zlepšenie úchopu u detí s detskou mozgovou obrnou či Rettovým syndrómom. Podľa fyzioterapeutov tomu pomohla kombinácia liečebnej telesnej výchovy s následným canisterapeutickým polohovaním a relaxáciou.
Vzdelávaniu v oblasti canisterapie sa na Slovensku venujú kynologické kluby, ktoré organizujú kurzy inštruktorov canisterapie akreditované Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Tiež zabezpečujú výcvik psích terapeutov. O canisterapiu ako doplnkovú metódu v liečbe mnohých ochorení je podľa Chamutyovej stále väčší záujem. "Nerobí zázraky, no robí ľudí šťastnejšími," uzavrela.