Rastie však aj počet ľudí, ktorí siahajú po rôznych investičných možnostiach. Tie prinášajú vyšší zisk, ale väčšinou s vyšším rizikom. Najčastejšie sú to podielové fondy. Koľko môžete zarobiť, keď takto každý mesiac investujete niekoľko desiatok eur? Odborník upozorňuje, čomu by ste sa mali radšej vyhnúť.
Podľa zistení odborníkov na financie a investovanie z Partners Investments a agentúry Focus záujem o vyššie zhodnocovanie úspor formou investovania stúpa. „Stále viac Slovákov začína investovať. Počet investujúcich Slovákov rastie z roka na rok. Minulý rok investovalo približne 12 % Slovákov, z toho 4 % do podielových fondov. V tomto roku už 18 % Slovákov tvrdí, že investujú. Nárast je, zdá sa, primárne spôsobený investovaním do podielových fondov (8 %),“ hovorí Maroš Ovčarik, generálný riaditeľ Partners Investments.
Ako zistili v prieskume, viac ako polovica z nás sa do investícií nepúšťa, lebo nemá peniaze. Ďalších 17 % má obavy z tejto oblasti. Na investovanie však nepotrebujete mať tisíce, dokonca ani stovky eur. „Minimálna výška investície do fondov sa môže začať už od 20 €. To znamená, že od tejto sumy si človek napríklad môže nastaviť program pravidelného investovania a mesačne posielať 20 eur,“ vysvetlil Ovčarik. To platí pre podielové, ale aj ETF fondy (fondy obchodované na burze - Exchange Traded Fund).
Podielové verzus ETF fondy
Najčastejšie investujeme do podieľových fondov, ETF fondy sú u nás pomerne nové. Kým podieľové fondy sú aktívne spravované manažérom, ETF sú viazané na niektorý finančný index. Zásadný rozdiel je ale v spôsobe zdaňovania výnosov. Všetky investície do ETF, ktoré trvajú aspoň jeden rok, sú oslobodené od daní. Výnosy zodielových fondov podliehajú zdaneniu.