Baltimorskej múzeum umenia (BMA) v štáte Maryland vlastní najväčšiu zbierku obrazov francúzskeho maliara Henriho Matissa na svete. Koncom minulého roka vydalo vyhlásenie, ktoré zaplnilo stránky popredných amerických médií: Baltimorská inštitúcie sa zaviazala, že tento rok bude nakupovať výhradne diela žien. "Myslím, že to je radikálne rozhodnutie, ktoré prichádza vo vhodnej chvíli," povedal riaditeľ múzea Christopher Bedford.
Spojené štáty si práve tento rok pripomínajú sté výročie schválenia dodatku ústavy, ktorý zaručoval ženám volebné právo. Z viac ako 95.000 diel nachádzajúcich sa v múzeu tvoria obrazy namaľované ženami samotná štyri percentá, vysvetľuje jeho riaditeľ. "My však sme inštitúcie, na ktorej sa široko podieľali ženy," uvádza Christopher Bedford. Prvá riaditeľkou múzea bola žena a vďaka sestrám Coneovým, sběratelkám umenia z Baltimoru, a ich priateľstvo s Henrim Matisse získalo múzeum bohatú zbierku diel francúzskeho umelca.
Baltimorskej múzeum tento rok vyčleňuje takmer 2,5 miliónov dolárov (2,3 miliónov €) na nákup diel ženských autoriek. Hodlá tiež preorganizovať niektoré výstavné sály, aby sa do popredia dostala diela vytvorené ženami, a usporiada dvadsiatku výstav, na ktorých ženy umelkyňa predstaví. Naďalej však bude prijímať aj diela mužov, ak ich dostane v podobe daru. Disproporcia medzi mužmi a ženami zďaleka nie je špecialitou baltimorskej inštitúcie, ale vo svetových galériách je normou.
Popularita umelkýň, ako bola francúzska portrétistkou Elisabeth Vigom Le Brůnová, mexická maliarka Frida Kahlová alebo francúzska sochárka Louise Bourgeoisová, je výnimkou. Štúdia zverejnená vlani na stránkach časopisu PLOS One na základe katalógov 18 najväčších amerických múzeí ukázala, že 87 percent umelcov, ktorých diela sú vystavené, sú muži.
Iniciatívu baltimorského múzea mnohí uvítali ako dobrý nápad. Organizátorka expozícií v Baltimore Teri Hendersonová však odmieta termín radikálny, ktorý múzeum používa.