Oznámilo to v pondelok americké ministerstvo zahraničných vecí, z ktorého vyhlásenia citovala agentúra AFP. Ide o pasažierov, ktorých americké úrady informovali, že sa vírusom nakazili v čase, keď už dostali povolenie vystúpiť z lode Diamond Princess a chystali sa odletieť charterovým lietadlom do USA. Americké ministerstvo zdravotníctva a sociálnej starostlivosti (HHS) sa im však po konzultácii s rezortom diplomacie rozhodlo povoliť odlet spolu s ostatnými evakuovanými, na palube lietadla ich však od ostatných izolovalo.
"Títo jedinci boli najrýchlejším a najbezpečnejším možným spôsobom presunutí do špeciálnej časti evakuačného lietadla, aby boli izolovaní podľa štandardných postupov," uviedol vo vyhlásení rezort zdravotníctva.
Všetci cestujúci sú zároveň dôsledne sledovaní a ak sa u niektorého z nich prejavia príznaky nákazy, budú presunutí do izolovanej časti lietadla, kde mu poskytnú pomoc, dodalo ministerstvo.
Američanov evakuovali z Japonska v pondelok dvoma lietadlami. Prvé už medzičasom pristálo na vojenskej základni amerického letectva v Kalifornii. Druhé pristane na vojenskej základni v meste San Antonio v americkom štáte Texas. Všetci pasažieri ostanú 14 dní v karanténe.
V Spojených štátoch je teraz v karanténe vyše 600 ľudí, ktorých už predtým evakuovali z čínskeho mesta Wu-chan, považovaného za epicentrum nákazy, informovalo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Výskyt koronavírusu SARS-CoV-2 (predtým 2019-nCoV), ktorý spôsobuje ochorenie pomenované COVID-19, hlásili po prvý raz v decembri 2019 v čínskom meste Wu-chan, metropole provincie Chu-pej. Mimo Číny ho odvtedy zaznamenali vo viac ako 25 krajinách.
Od vypuknutia nákazy sa týmto vírusom infikovalo vyše 70.500 ľudí v pevninskej Číne, mimo nej evidujú okolo 780 infikovaných na takmer 30 miestach. Chorobe COVID-19 doteraz podľahlo 1770 ľudí. Po jednom úmrtí mimo Číny hlásili Taiwan, Filipíny, Hongkong a Japonsko. Prvé úmrtie mimo Ázie oznámili v sobotu vo Francúzsku, kde zomrel starší čínsky turista.