Ako informovali agentúru SITA, ich „Dobrý štrajk“ sa uskutoční v pondelok medzi 13:00 až 14:00, počas tejto doby prečítajú ciele štrajku. Dodávajú, že na základe tohto kroku bude výučba ovplyvnená len minimálne. Rozsah a trvanie štrajku budú priebežne prehodnocovať na základe rokovaní a ochoty vedenia splniť ich ciele.
Štrajkový výbor, ktorý tvorí 36 zamestnancov garantujúcich takmer 50 predmetov, uviedol, že nechce nikoho obmedzovať. Podotkli, že vyčerpali všetky možnosti na zmierlivé riešenie situácie. Zamestnanci do svojich požiadaviek zaradili zabezpečene „riadnych a férových volieb“ do Akademického senátu (AS FIIT) či zastavenie zastrašovania akademických zamestnancov v štrajkovej pohotovosti. „Prijatie náhrady za týchto zamestnancov (len na základe ich vstupu do štrajkovej pohotovosti bez toho, aby reálne prišlo k vyhláseniu štrajku), považujeme za osobné manažérske zlyhanie dekana,“ napísali zamestnanci.
Žiadajú aj bezodkladné zosúladenie prednášajúcich a garantov predmetov, od ktorého závisí aktuálne platná akreditácia študijných programov na fakulte. „Náhrady za množstvo špičkových vedecko-pedagogických odborníkov vzbudzujú pochybnosti o zabezpečení kvalitného vzdelávania, ktoré bolo v nedávnej minulosti potvrdené aj medzinárodnou akreditáciou,“ podotýkajú zamestnanci vo svojom stanovisku. „Vzhľadom na kroky podniknuté dekanom Ivanom Kotuliakom a vedením uvítame vyvodenie jeho osobnej zodpovednosti ako prejav dobrej vôle k nastoleniu spoločenského zmieru na fakulte,“ uzavreli.
Rektor STU Miroslav Fikar verí, že obe strany sporu nájdu spoločnú reč. Tvrdí, že vníma tiež záujem o riešenie sporu zo strany IT firiem a partnerov fakulty i univerzity, ako aj hrozbu ukončenia ich spolupráce s FIIT. Jeho stanovisko TASR poskytol hovorca STU Fedor Blaščák. Fikar vysvetlil, že rektori univerzít majú limitované kompetencie vstupovať do rozhodnutí orgánov fakúlt, a preto nedokáže spor priamo exekutívne riešiť. Dodal, že aktérom môže dohovárať, o čo sa podľa vlastných slov snažil, no bez výsledku.
Pred a počas víkendu dostal dekan FIIT STU emaily od 30 zamestnancov, ktorí boli v štrajkovej pohotovosti, kde ho informujú o tom, že "tak ako doteraz aj naďalej riadne vykonávam svoje pracovné povinnosti a začínam s výučbou letného semestra". V emailoch dekana ďalej informujú, že zostávajú v štrajkovej pohotovosti.
"V pondelok vedenie FIIT STU dostalo oficiálnou cestou cez podateľňu informáciu, že 21 z týchto zamestnancov na základe ich ústavného práva vstupuje do hodinového štrajku 17. februára medzi 13.00 až 14.00 h," uviedla Karoliová. Ako dodala, táto situácia nenaruší pondelkový začiatok letného semestra ani chod fakulty, vedenie fakulty je na ňu pripravené a výučba je zabezpečená. "Z dôvodu, že sme počet a zloženie štrajkujúcich dostali až v pondelok ráno, vznikol fakulte problém vo vzťahu k novým externistom, ktorých sme pre hrozbu štrajku zabezpečili a ktorý bude potrebné vyriešiť," uzavrela Karoliová.
Spory na FIIT STU sa vyhrotili po tom, ako dostala výpoveď Kotuliakova predchodkyňa Mária Bieliková 9. januára. Neskoršie rokovania na upokojenie situácie zo 14. januára prinieslo dohodu o voľbách do Akademického senátu, zrušení výpovede Bielikovej aj o jej odstúpení z kandidatúry do senátu. Problémom na fakulte tiež bolo, že dekan pred voľbami do AS fakulty prijal veľký počet nových zamestnancov, čím sa zvýšil počet oprávnených voličov, ktorí rozhodovali o členoch senátu. Situáciu na univerzite mohli čiastočne upokojiť voľby do AS FIIT STU. Tie však boli volebnou komisiou vyhlásené za neplatné, pretože nastal nesúlad počtu voličov vo volebnom zozname, ktorým bol vydaný hlasovací lístok a počtom odovzdaných lístkov. Ďalšie voľby do AS sa budú konať 17. marca.