Občas však presne viete, že potrebujete ísť napríklad k očnému a získanie výmenného lístka sa zdá byť ako zbytočná komplikácia. Viete, prečo ho potrebujete a ktorý odborník vás vezme aj bez neho? Výmenný lístok je odporúčanie obvodného lekára pre konkrétneho špecialistu. Potrebujete ho takmer vždy, avšak sú aj výnimky. Okrem vybraných špecialistov sa nevystavuje ani pri úraze, ak prídete na pohotovosť či urgentný príjem do 24 hodín.
Tiež nie je potrebný v prípade, že si váš stav vyžaduje sústavnú liečebnú starostlivosť, čiže chodíte ku konkrétnemu špecialistovi na pravidelné kontroly. Podľa Zuzany Eliášovej z ministerstva zdravotníctva, ak pacient príde bez výmenného lístka k odbornému lekárovi, u ktorého je lístok potrebný, lekár ho nemusí vyšetriť. „Je však na dohode pacienta a lekára, ak sa pacient rozhodne ísť ako samoplatca, môže si celé vyšetrenie hradiť sám, bez zdravotnej poisťovne,“ dopĺňa Eliášová.
Lístok nepotrebuje
- gynekológ
- zubár
- kožný lekár
- psychiater
- očný lekár v prípade, ak ide o predpis okuliarov
- špecialista, ku ktorému vás na ďalšie vyšetrenie poslal iný odborný lekár. V tom prípade vám stačí odporúčanie od neho
Čo obsahuje
- základné údaje o vás – meno, adresa a kód vašej zdravotnej poisťovne
- dôvod, pre ktorý potrebujete špecialistu, prípadne predbežne stanovenú diagnózu
- doterajšie zistenia obvodného alebo aj ďalších lekárov
- dátum vystavenia
- odtlačok pečiatky a podpis lekára
Koľko stojí?
Za vystavenie výmenného lístka pacient neplatí žiaden poplatok.
Ako dlho platí?
Dĺžka platnosti výmenného lístka nie je zákonom upravená, čiže platí neobmedzene.
Nemusí byť len papierový
V systéme eZdravie je možné vystaviť výmenný lístok aj v elektronickej forme, takže reálne do rúk žiaden papier nedostanete. K tomuto spôsobu sa pridáva stále viac lekárov. Podľa Borisa Chmela z Národného centra zdravotníckych informácií: „... výmenných lístkov (žiadanka na špecializované vyšetrenie) je evidovaných v systéme ezdravie od začiatku používania systému v januári 2018 vyše 880-tisíc.“