Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Na Slovensku sa bude diskutovať o budúcnosti včelárstva

Na Slovensku sa bude diskutovať o budúcnosti včelárstva

Zdroj: mh

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Zdravie, vitalita včiel a rozvoj ekologického včelárenia je predmetom medzinárodnej konferencie pod názvom Budúcnosť európskeho včelárstva – Európske včely pod tlakom ázijských predátorov, ktorá sa uskutoční dňa 7. marca 2020 v hoteli NH Bratislava Gate One.

V Bratislave budú včelári diskutovať na rôzne témy, vrátane rozvoja ekologického včelárenia s dôrazom na ošetrovanie včelstiev bez chémie. Práve toto je cesta k produkcii kvalitných včelích produktov. Okrem toho sa zamerajú aj na hlavné faktory ktoré decimujú včelstvá nielen na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách sveta.

„Prirodzená imunita včiel je oslabená nedostatočnou včelou pastvou a pesticídmi v životnom prostredí, ako aj nesprávnym spôsobom ošetrovania včiel proti klieštikovi včeliemu. Včelstvá tak ľahšie podľahnú ďalším chorobám a škodcom. Osobitne sa budeme venovať príčinám, pre ktoré súčasný spôsob liečenia včiel proti klieštikovi zlyháva a zameriame sa nové riešenia. Pozvali sme odborníkov, ktorí už desať rokov používajú špeciálny prístroj na hypertermické ošetrenie výlučne zaviečkovaných plodových plástov, pretože práve v tomto mieste sa klieštiky rozmnožujú,“ hovorí Helena Proková, odborníčka na hypertermiu a hlavná koordinátorka konferencie o budúcnosti európskeho včelárstva.

Okrem klieštika včelieho sme v našich zemepisných šírkach zaznamenali aj ďalšieho predátora – sršňa ázijského. Nachádza sa v južných štátoch Európy, avšak hniezdo sa objavilo už aj v Nemecku. Tento druh hmyzu nemá prirodzeného predátora a preto predstavuje významné riziko aj pre včely medonosné.

Domáci aj zahraniční odborníci z verejného aj súkromného sektora z Fínska, Francúzska, Švajčiarska, Rakúska či Slovenska vo svojich príspevkoch rozvinú aktuálne témy, akými sú šírenie sa včelích chorôb, pesticídy a škodlivé látky v životnom prostredí, strata biodiverzity, nedostatok včelej pastvy a nevyhnú sa ani otázke falšovania medov a ďalších včelích produktov.

„Slovensko má čo povedať k problematike včelárenia, ktoré je v našej krajine hlboko zakorenené a má bohatú tradíciu a históriu. Svedčia o tom aj významné ocenenia za kvalitu včelích produktov zo Slovenska, ktoré sú oceňované doma aj v zahraničí. Včelár Rastislav Pavlišin včelári v mestských podmienkach Bratislavy už päť rokov a tri roky aj na streche hotela NH Bratislava Gate One. Za svoje medy získal dve zlaté medaily v medzinárodnej súťaži v Moskve v roku 2018 a striebornú medailu získal aj na celosvetovej súťaži Apimondia 2019 v Montreale,“ vymenúva úspechy slovenského včelárstva MVDr. Svetozár Ružička, včelársky tútor hotela.

Na prestížnu včelársku konferenciu s medzinárodnou účasťou, ktorá sa uskutoční 7. marca 2020 v hoteli NH Bratislava Gate One je možné prihlásiť sa pomocou online formulára na https://blesabee.online/buducnost-europskeho-vcelarstva/, kde nájdete potrebné informácie o konferencii. Konferenciu finančne podporila Nezisková organizácia EF a jej zriaďovateľ, Slovenský plynárenský priemysel, a.s.

Autor: Nový Čas

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace