Žilinský
- mechanik číslicovo riadených strojov
- mechanik opravár – stroje a zariadenia
- mechanik špecialista automobilovej výroby
- technológia ochrany a tvorby životného prostredia
- mäsiar, lahôdkar
- geodézia, kartografia a kataster
- mechanizácia pôdohospodárstva
- agromechanizátor, opravár
- predavač
- fotografický dizajn
Banskobystrický
- hutník operátor
- nástrojár
- operátor strojárskej výroby
- autoopravár – karosár
- elektromechanik – silnoprúdová technika
- mäsiar, lahôdkar
- cukrár, pekár
Prešovský
- mäsiar
- sanitár
Košický
- hutník operátor
- autoopravár – lakovník
- mäsiar, lahôdkar
- zdravotnícky laborant
Väčšina nemá dôvod robiť mäsiara
Ján Vojtko (42), mäsiar z LUTEUS SK, Banská Bystrica
Vo firme pracujeme dvaja stáli a dvaja pomocní mäsiari, zaoberáme sa spracovaním divinového mäsa, kde sa vyžaduje naozaj zručnosť. S mladými mäsiarmi je problém, lebo väčšina, čo sa aj prihlási na tento odbor a dokončí ho, tak hneď po škole odchádza do zahraničia za lepšími zárobkami. Absolventi nie sú motivovaní ostávať tu. Ale to sa týka všetkých tých klasických remesiel.
Zdravotníci sa o prácu báť nemusia
Ľuboš Lipták, riaditeľ Stredná zdravotnícka škola Rožňava
- Sanitár sa na našej škole študuje večernou externou formou a tam je každoročne záujem na jednu triedu, každým rokom tak končí okolo 25 ľudí. Väčšinou sú to ľudia už zamestnaní ako sanitári a zamestnávateľ ich vyšle, aby si dorobili vzdelanie. V posledné dva roky je o našu školu mierne vyšší záujem. Vychádzame v našom regióne z demografickej krivky, ktorá klesá. Absolventi zdravotníckých škôl sa o uplatnenie obávať nemusia, vyhľadávajú ich aj domovy sociálnych služieb aj nemocnice.
Mäsiarčina je ťažká profesia
Stanislav Marhefka, riaditeľ Stredná odborná škola agropotravinárska a technická, Kežmarok
- Niekedy sa nájdu záujemcovia o túto profesiu, niekedy nie. Minulý rok u nás končili piati mäsiari. Je to ťažká profesia, treba robiť v chladnom a vlhkom prostredí. Na našej škole nájdu záujemcovia tento odbor.
Plat zavísí od lokality a skúseností
Eva Forrai, výkonná riaditeľka, Zväz spracovateľov mäsa
- Kvalifikovanej pracovnej sily v odbore mäsiar je na Slovensku jednoznačne nedostatok. Dôvodom je jednak intenzívny odliv kvalifikovanej pracovnej sily do zahraničia a na druhej strane nízky záujem žiakov základných škôl o túto profesiu. Za prácou mäsiara je v prvom rade potrebné vidieť prácu odborníka. Čo si možno málokto uvedomuje, profesia mäsiara ponúka široké uplatnenie od spracovania mäsa, cez výrobu mäsových výrobkov až po jeho kulinársku prípravu a to vrátane možnosti súkromného podnikania. Priemerná hrubá mzda kvalifikovanej pracovnej sily pre pozíciu mäsiar sa pohybuje na úrovni 1 000 – 2 000 eur mesačne, pričom výška mzdy je závislá od lokality pôsobenia zamestnávateľa, od pracovnej pozície a šikovnosti konkrétneho pracovníka, zamestnávatelia svojim zamestnancom často ponúkajú aj ďalšie benefity.