K najpopulárnejším, no zároveň aj najrizikovejších zimným športom patrí zjazdové lyžovanie. Podľa údajov spoločnosti NN vzniká až 80 % úrazov priamo na svahu a sú spojené so stratou stability a s pádom. Časté sú i zrážky s iným lyžiarom a bez rizika nie je ani používanie vlekov. Zo štatistík úrazovosti Horskej záchrannej služby zároveň vyplýva, že počet úrazov na lyžiarskych svahoch každoročne stúpa.
Najčastejšie ide o úrazy horných a dolných končatín, zlomeniny alebo vykĺbenia. Čoraz populárnejší je aj snoubording, zatiaľ čo lyžiari si najčastejšie zrania kolená, snoubordistom hrozia v porovnaní s lyžiarmi oveľa častejšie zlomeniny zápästia, keďže pri strate rovnováhy dopadajú na vystreté ruky. Na svahoch občas dochádza aj k bizarným nehodám, ktoré môžu skomplikovať pobyt lyžiara či turistu alebo dokonca ohroziť jeho život.
Najbizarnejšie úrazy na svahu
„Asi najkurióznejší zásah, na ktorý si spomínam, je záchrana topiaceho sa lyžiara. Ten opustil vyznačenú trať a dostal sa na zamrznutú nádrž, ktorá slúžila ako zásobáreň vody pre umelé zasnežovanie. Ľad sa pod ním prelomil a lyžiar sa takmer utopil,“ spomína predseda dobrovoľníckeho zboru Tatranskej horskej služby PaedDr. Jaroslav Švorc. „Zasahovali sme aj pri popálenom lyžiarovi, ktorý si na okraji zjazdovky urobil prestávku na cigaretku. Vrazil však doňho druhý lyžiar, horiaca cigareta mu spadla takpovediac do výstrihu a spôsobila mu na hrudi popáleninu vo veľkosti dlane,“ vymenúva skúsenosti s bizarnými zásahmi Švorc.
„Raz sa na začiatku lyžiarskej sezóny vybrali na trať dvaja kamaráti, ktorí sa plní oduševnenia a adrenalínu rozhodli absolvovať prvú jazdu spoločne a popri sebe. Postupne robili oblúčiky od seba a k sebe, až sa nešťastne zrazili a obaja si zlomili nos,“ uzatvára predseda záchranárskych dobrovoľníkov a dodáva, že najdôležitejšou súčasťou akejkoľvek výbavy je zdravý rozum.